Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci pokazują zdjęcia

329

Miłośnicy gór wiedzą, że w Tatrach można spodziewać się niezapomnianych widoków. I nie chodzi tutaj tylko o panoramę szczytów górskich. Internauci chwalą się zdjęciami, na których widać rzadkie zjawisko optyczne.

Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci pokazują zdjęcia
Pani Ewa zamieściła zdjęcie z okolic Przełęczy Świnickiej. (Facebook)

Na facebookowym profilu "Tatromaniak", który skupia miłośników Tatr, autor bloga zamieścił wyjątkowe zdjęcie ze Świnicy, na których widać Widmo Brockenu. Jak się okazuje, w ostatnich dniach to niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w wielu innych miejscach w Tatrach. Na dowód w komentarzach internauci zamieszczają własne zdjęcia.

Widmo Brockenu inaczej określane jako mamidło górskie to zjawisko optyczne spotykane między innymi w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.

Zjawisko to obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza światło i odgrywa rolę ekranu.

Mamidło górskie daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora, projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony.

Nazwa tego zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w niemieckich górach Harz, gdzie było ono zaobserwowane w 1780 r. i po raz pierwszy opisane przez badacza przyrody Johanna Esaiasa Silberschlag’a.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wśród taterników istnieje przesąd mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił ją w 1925 i spopularyzował Jan Alfred Szczepański. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci według tej legendy "odczynia urok" i szczęśliwiec może się czuć w górach bezpieczny po wsze czasy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Hybrydowym wozem nad Morskie Oko. ''Lepiej dla środowiska i dla zwierząt''
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić