o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ABA
|

Niezwykłe znalezisko w Peru. Ma ponad 3 tysiące lat

32
Podziel się

W Peru odkryto malowidło sprzed trzech tysięcy lat przedstawiające boga-pająka trzymającego noże. Uważa się, że mural jest dziełem starożytnej kultury Cupisnique.

Niezwykłe znalezisko w Peru. Ma ponad 3 tysiące lat
Świątynia może mieć ponad 3200 lat. (Getty Images)
bDYTMECt

Malowidło ścienne ma ponad trzy tysiące lat i przedstawia boga-pająka, który jest kojarzony z deszczem i płodnością. Mural - w kolorze ochry, żółtego, szarego i białego ma wymiary 5 na 15 metrów i znajduje się w Viru w regionie La Libertad w Peru.

Malunek został odkryty przypadkowo przez rolników, którzy wycięli drzewa, aby powiększyć swoje plantacje awokado i trzciny cukrowej. Eksperci uważają, że gliniana ściana z wizerunkiem boga to część świątyni zbudowanej przez prekolumbijską kulturę Cupisnique.

bDYTMECv

Świątynia jest położona blisko wody co oznacza, że mogła być poświęcona bóstwom wodnym. Archeolog Régulo Franco Jordán powiedział, że pająk to bardzo istotny symbol dawnej cywilizacji, który przynosił pomyślność.

Zobacz także: Jezioro pełne plastiku i metali ciężkich. Dramatyczny apel ekologów w Boliwii
Pająk na sanktuarium jest związany z wodą i był niezwykle ważnym zwierzęciem w dawnych kulturach, które żyły zgodnie z kalendarzem ceremonii. Jest prawdopodobne, że między styczniem a marcem odbyła się specjalna, święta ceremonia wodna, kiedy deszcze spadały z wyższych obszarów - powiedział peruwiańskiej gazecie La República.
bDYTMECB

Według archeologów około 60 proc. świątyni mogło zostać zniszczonych przez rolników, którzy używają ciężkich maszyn do powiększenia swoich pól. Malowidło znaleziono w ubiegłym roku, ale przez pandemię, szczegółowe badania rozpoczęto z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYTMECW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
miecio
miesiąc temu
wejść na stronę O2 to dopiero jest przerażające odkrycie
Aga
miesiąc temu
chyba ślepa jestem , bo nic nie widzę
mójnik
miesiąc temu
Wróże już wtedy namalowali wyobrażenie wielkiego człowieka który w odległej przyszłości odwiedzi ich ziemię.Piszę o słynnej wyprawie Donalda Donaldinio Tuskakłamczuszka w Peru
bDYTMECX
IQIQ
miesiąc temu
Bo oni namalowali rozmiar 1do1 więc na takiej ścianie ciężko znaleść a może nie malowali tylko rozgnietli pająka nożami
Aaaq
miesiąc temu
Sie przerazilem ze zgubilem buty
Pterofiga
miesiąc temu
Onraz przedstawia Ninurtę.
Ona
2 miesiące temu
Pająka to dzisiaj złapałam do kielonka na suficie i żywego wyrzuciłam za okno.
Belzebub
2 miesiące temu
To O. Dyrektor namalował, dostał na to dotację 1 zilliona zł od polskiej fundacji wspierania rodziny.
hhhhh
2 miesiące temu
jak można nazywać malowidło z sprzed 3 tys. lat , słowem " mural" wymyślonym przez wielkich wykształconych z XXI wieku. Żenada, ale to świadczy o stopniu wykształcenia piszących takie durnoty.
płacz polonis...
2 miesiące temu
deszcze spadały z wyższych obszarów
Adikszczecin
2 miesiące temu
Przecież jakby znaleźli malunki inteligentnej rasy jak dzisiaj mamy albo inteligentniejszej to do informacji dnia wstawili by poskręcane truchło jakiejś mumii ewentualnie stare kości z cmentarza dla niepełnosprawnych że średniowiecza. A malunek by technicy skopiowali dla jakiejś innej maszynki do robienia forsy. Nikogo na dole nie interesują takie odkrycia a na górze myślą jakby tutaj przez kolejne 50 lat w biznesie i polityce przetrwać, by ich nie wyrzucili, zepchali do światowego szaletu.
Grześ
2 miesiące temu
przerażające jest o2 😆
kocia
2 miesiące temu
jedni wierzą w pająki inni w mamonę
bDYTMECP
Kasia
2 miesiące temu
Tiaaa boga pająka. Pewnie koaprkowego poniosło i nagryzmolił cos na piasku. W Oławie też niektórzy widzieli Matkę Boską.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić