Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Niesamowite odkrycie archeologiczne w Chinach. Zmienia historię

42
Podziel się:

Naukowcy twierdzą, że nowo odkryte doły ofiarne w Chinach pochodzą nawet sprzed 3200 lat. Część z nich powstała za czasów dynastii Shang. W otworach znaleziono wiele cennych starożytnych przedmiotów. Według ekspertów odkrycie może na nowo napisać historię Chin.

Niesamowite odkrycie archeologiczne w Chinach. Zmienia historię
Odkrycie może na nowo napisać historię Chin (YouTube)

Archeolodzy odkryli niedawno tajemnicze doły ofiarne w ruinach Sanxingdui w południowo-zachodnich Chinach. Miejsce może pochodzić nawet sprzed 3000 do 3200 lat - donoszą tamtejsze media.

Nadal niewiele wiadomo o starożytnej cywilizacji chińskiej Sanxingdui, położonej w dzisiejszej prowincji Syczuan w górnym biegu rzeki Jangcy. Historycy i archeolodzy uważają, że odkrycie dołów ofiarnych może pozwolić lepiej ją zrozumieć. Prawdopodobnie skupiała się ona głównie wzdłuż dorzecza Żółtej Rzeki na północy kraju.

Niezwykłe odkrycie chińskich archeologów

Ostatniego odkrycia dokonał wspólny zespół z Prowincjonalnego Instytutu Badań nad Reliktami Kultury i Archeologii Syczuanu oraz Uniwersytet w Pekinie. Naukowcy wykorzystali datowanie węglowe do oceny próbek wydobytych z sześciu nowo odkrytych dołów ofiarnych na stanowisku Sanxingdui.

Jeden z dołów, w którym znaleziono większość analizowanych próbek, datowany był na okres od 1199 r. p.n.e. do 1017 r. p.n.e. - zbiegający się z późną dynastią Shang w północnych Chinach. Dwa inne doły ofiarne, które zostały wykopane w 1986 roku, również datowane są na okres feudalnej dynastii Shang, obejmujący okres od około 1600 r. p.n.e. do 1046 r. p.n.e.

Zobacz także: Archaeologists find treasures from mystery civilisation that could rewrite Chinese history

Archeolodzy rozpoczęli wykopywanie sześciu prostokątnych dołów w październiku ub.r., po ich odkryciu między listopadem 2019 r. a majem 2020 r. Do tej pory odkryli tam ponad 500 przedmiotów, w tym fragmenty złotych masek, złote ozdoby czy narzędzia z kości słoniowej i jadeitu, poinformowała w sobotę Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego.

Odkryte w 1929 roku stanowisko Sanxingdui zajmuje powierzchnię 12 km kw. i obejmuje ruiny starożytnego miasta, a także doły ofiarne i miejsce pochówku. Ostatnie wykopaliska były częścią projektu, mającego na celu dowiedzieć się więcej o tym, jak starożytna cywilizacja regionu ewoluowała i stała się kluczową częścią chińskiej kultury.

Zobacz także: Odkrycie po 90 latach poszukiwań. Sensacja w USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Co kolwiek
8 miesięcy temu
widzicie jak trzymają w tych łapach to ukradzione.
Okradli
8 miesięcy temu
cały świat po zejściu z drzew.
PIOTRC
rok temu
Toż to GERMAŃSKIE
Andee997
rok temu
Czytając komentarze można dojść do wniosku że 95 procent z komentujących to idioci (tak się określa naukowo stopień upośledzenia umysłowego więc proszę się nie obrażać, to nie obelga). Wasze dzieci będą pracować dla Chińczyków za miskę ryżu, jeszcze wspomnicie te słowa.
Niko
2 lata temu
Precz z żółtą rasą zarazili cały świat!!!
Judellos
2 lata temu
Gospodarkę juz zmienili świata i ekonomię, to i historię zmienią w trimigaaa
antyzlodziej
2 lata temu
Mi się wydaje, że te wszystkie rzeczy należą do kogoś i tym kimś nie jest Państwo. Należą one do spadkobiercy majątku. Wszystko co znalezione w ziemi należy do spadkobierców, a nie rządów! Czemu nikt jeszcze nie zajął się tym złodziejstwem!?
58 roman
2 lata temu
Tylko Putin może zmieniać historię
Nicky
2 lata temu
Maski mogą pochodzić nawet z czsów kiedy Pan Twardowski latał na Księżyc
81luke
2 lata temu
Już wkrótce dostępne na AliExpress
81luke
2 lata temu
Już wkrótce dostępne na AliExpress
metronik
2 lata temu
I widac w tych wpisach jakie mamy spoleczeństwo.Tragedia.
Czytelnik pl
2 lata temu
Czy niezwykłe odkrycia są tylko w chinach, już niedługo nasze życie będzie zależało od tego czy nam żółtki pozwolą pić jeść A może i oddychać DOSYĆ już na temat chin mamy swoje towary dużo zdrowsze nie tylko spożywcze ale i techniczne
Zyga
2 lata temu
A micha ryżu tyż była?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić