aktualizacja 

Nieżyjący kandydaci wygrali wybory. Niecodzienna sytuacja w USA

57

W wyniku wyborów do Kongresu Stanów Zjednoczonych doszło do sytuacji, o której mówi się na całym świecie. Wyborcy zapewnili przedłużenie kadencji Anthony'emu DeLuce oraz Barbarze Cooper. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że obaj kandydaci nie żyją.

Nieżyjący kandydaci wygrali wybory. Niecodzienna sytuacja w USA
Zmarli kandydaci wygrali wybory (Getty Images, Twitter, YinYang)

8 listopada w USA odbyły się wybory środka kadencji. Do obsadzenia były wszystkie miejsca w Izbie Reprezentantów (435) oraz jedna trzecia miejsc w Senacie. Ponadto w wielu stanach Amerykanie wybierali również gubernatorów. Wybory mają duże znaczenie, gdyż zdecydują o tym, jaką swobodę działania będzie miał prezydent USA Joe Biden przez drugą połowę swojej kadencji. Liczenie głosów nadal trwa, jednak wiadomo, że demokraci mają jak na razie dwa miejsca mniej od republikanów.

Nieżyjący kandydaci wygrali wybory

Podczas okresu przedwyborczego doszło do niespodziewanej sytuacji. W trakcie swojej kampanii zmarł Anthony "Tony" DeLuca. Demokrata będący najdłużej urzędującym przedstawicielem stanu Pensylwania przegrał 9 października z chorobą. Pomimo śmierci polityka na niespełna miesiąc przed wyborami 85-latek był już zgłoszony jako kandydat, dlatego wyborcy mogli na niego zagłosować. Polityk wygrał swoje ostatnie wybory zza grobu, zdobywając 85 proc. oddanych głosów.

Chociaż jesteśmy niesamowicie zasmuceni stratą przedstawiciela Tony'ego DeLuca, jesteśmy dumni widząc, że wyborcy nadal okazują zaufanie zarówno jemu jak i jego zaangażowaniu na rzecz wartości demokratycznych, wybierając go pośmiertnie – napisał komitet ds. kampanii Demokratów w Pennsylvania House na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

O dziwo DeLuca nie był jedyną osobą, która wygrała pośmiertnie tegoroczne wybory. 25 października media obiegła informacja o śmierci Barbary Cooper. Wieloletnia przedstawicielka Izby Reprezentantów z ramienia demokratów również odniosła pośmiertne zwycięstwo.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wyborcy zagłosują drugi raz

Pośmiertne zwycięstwo obu kandydatów nie oznacza, że ich miejsca pozostaną nieobsadzone. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, zorganizowane zostaną specjalne wybory, które odbędą się w dodatkowych terminach.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić