Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

"Nigdy go takiego nie widziałam". Beger wraca do Leppera i afery gruntowej

1060

Genezą skazania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest tzw. afera gruntowa. Zdaniem sądu ówcześni szefowie CBA przekroczyć uprawnienia, próbując skompromitować Andrzeja Leppera. W rozmowie z nami reakcję wicepremiera na aferę wspomina Renata Beger, bliska współpracowniczka szefa Samoobrony.

"Nigdy go takiego nie widziałam". Beger wraca do Leppera i afery gruntowej
Renata Beger wspomina, jak Andrzej Lepper zareagował na aferę gruntową (AKPA, East News)

Afera gruntowa była skandalem korupcyjnym, który wybuchł w 2007 roku. Ostatecznie doprowadziła do dymisji wicepremiera Andrzeja Leppera, rozpadu koalicji PiS, Samoobrony i LPR oraz nowych wyborów parlamentarnych.

Szef Samoobrony był oskarżany przez swoich koalicjantów w sprawie odrolnienia gruntów. Po latach okazało się, że afera była sprowokowana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sąd uznał, że za nielegalnymi prowokacjami stali właśnie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

W opinii sądu za aferą stały pobudki polityczne i chęć przejęcia elektoratu Samoobrony. Misja ta ostatecznie się nie udała. PiS stracił władzę w wyborach w 2007 roku na rzecz koalicji PO - PSL.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odszkodowania dla rolników. Beger: "Rodacy musieliby zostać obciążeni dodatkowym podatkiem od mięsa"

Renata Beger wspomina aferę gruntową. Mówi o szoku

Jedną z najbliższych współpracowniczek Andrzeja Leppera była wtedy posłanka Samoobrony Renata Beger. Dawna parlamentarzystka specjalnie dla o2.pl opisała reakcję nieżyjącego już szefa na wiadomość o aferze.

Andrzej Lepper przyjechał do Sejmu bardzo zbulwersowany. Wiedziałam, że musiało się stać coś strasznego. Wyglądał tragicznie. Nigdy go takiego nie widziałam. Powiedział, że próbują go wrobić w jakąś aferę. Powtarzał, że starają się go wyrzucić z rządu, skompromitować - wspomina w rozmowie z o2.pl Renata Beger.

Według byłej posłanki afera dotknęła Andrzeja Leppera bardzo osobiście.

Był uczciwym człowiekiem, z ludzką twarzą. Miał pokłady honoru i patriotyzmu. On był przerażony. Ten jego charakter nie przyjmował do wiadomości, że można coś takiego zrobić drugiemu człowiekowi - twierdzi Beger.

Posłowie Samoobrony dowiedzieli się o sprawie podczas posiedzenia klubu. Nie wiedzieli, jak zareagować na zachowanie swojego szefa.

Wszyscy wtedy zamarli. Później między sobą rozmawialiśmy, prywatnie byliśmy bardzo wstrząśnięci. To był straszny czas - dodaje była parlamentarzystka.

Zapytaliśmy Renatę Beger, jak odnosi się do skazania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jedna z czołowych postaci Samoobrony nie chciała jednak wypowiadać się na ten temat.

Nie wypowiadam się na ten temat. Nie mam ochoty, nie chcę, naprawdę - stwierdziła Renata Beger.

Tragiczna śmierć Andrzeja Leppera

W 2011 roku Andrzej Lepper został znaleziony martwy w biurze partii w Warszawie. W trakcie postępowania prokuratorskiego ustalono, że popełnił samobójstwo. Według ustaleń ze śledztwa polityk cierpiał na depresję wywołaną postępowaniami karnymi, upadkiem politycznym, zadłużeniem i bankructwem finansowym partii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić