Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Sondaż CBOS. Tak źle jak w Polsce, nie jest nigdzie na świecie

253
Podziel się:

Kościół w Polsce traci wiernych i jest instytucją, której działalność Polacy oceniają negatywnie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Polacy mają dość Kościoła, a sekularyzacja wśród młodzieży postępuje.

Sondaż CBOS. Tak źle jak w Polsce, nie jest nigdzie na świecie
Zdj. ilustracyjne. (Getty Images, Vatican Pool)

Kościół w Polsce nie cieszy się dobrymi opiniami wśród obywateli naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To wszystko najprawdopodobniej powiązane jest z ostatnimi głośnymi sprawami, dotyczącymi wykrywanej pedofilii wśród księży, a także z wieloma innymi sprawami.

Jedno z pytań w sondażu brzmiało: "jak oceniasz działalność Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce?". Oto odpowiedzi respondentów.

Aż 47 proc. z nich odpowiedziało, że działalność Kościoła ocenia: "negatywnie". 41 proc. natomiast uważa działalność KK "pozytywnie".

Nie ma nigdzie na świecie, poza Polską, tak galopującej, tak szybkiej, tak gwałtownej sekularyzacji młodego pokolenia - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński w rozmowie z TVN24. Podkreśla to także niejednokrotnie w innych wywiadach, których udzielał.

W marcu pozytywnie Polacy podchodzili do działalności Kościoła, dobrze ją oceniając aż w 57 proc. - podaje TVN24. Negatywnie zaś komentowało działalność KK 32 proc. z respondentów. To dalej sporo negatywnych opinii, ale jednak większość Polaków oceniała KK dobrze. Od dawna nie było tak ogromnej zmiany, na którą wpłynęły także m.in. wyroki TK, które obywatele wiążą z działalnością Kościoła Katolickiego. Jak twierdzą eksperci, w tym także ks. prof. Kobyliński, sekularyzacja nie tylko młodzieży, ale i obywateli w ogóle, postępować będzie dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(253)
Apostata
2 lata temu
W końcu jakieś dobre wieści w 2020 roku, nawet jeśli ludzie jeszcze nie rozstaną się z kościołem to dobre na początek byłoby całkowite odseparowanie wpływu kościoła od państwa.
Eligiusz
2 lata temu
Odczepcie się od polskiego kościoła. Komu tak źle w Polsce to niech spada stąd, najlepiej do Korei Północnej.
Robek
2 lata temu
Niech sobie żyją. Ważne żeby nasze dzieci od nich trzymać jak najdalej....
Leszek
2 lata temu
Chcąc cokolwiek powiedzieć o Kościele powinno się mieć świadomość, iż to wierzący tworzą Kościół, czyli mówić o sobie i o Tych na których powinno mi zależeć, czyli moich braciach i siostrach w wierze, z całym przekonaniem oświadczam, iż chociaż słabi i grzeszni jesteśmy całą naszą nadzieję pokładamy w Panu naszym Jezusie Chrystusie i w Jego i naszej Matce, w najlepszych Osobach wszech czasów i wierzymy, że się nie zawiedziemy, chociażby cały świat zwątpił!!!
MOR55
2 lata temu
Hierarchowie różnych szczebli wpadli w narcyzm, najważniejsze z przykazań, będziesz miłował bliźniego swego przestało cokolwiek dla nich znaczyć,
Kacper
2 lata temu
Ludzie w końcu otwierają oczy!
Kaloria
2 lata temu
Polska nie przyjmuje migrantów!O tym wszyscy wiemy!A ci skąd się wzięli?Jeśli idą do Niemiec ,tam ich zaszczepią! ========= Polska jest i będzie katolicka!Nie wysilajcie się z waszymi bzdurami!
Fiks
2 lata temu
Po tym co kościół wyprawia i jeszcze polityka o ciemnocie nie wspomnę....slub problem pochówek problem ...rozwody na życzenie przecież to chora instytucja i z Bogiem ma już niewiele wspolnego
Katecheta
2 lata temu
Religia katolicka to tresura, podporządkowanie i straszenie Bogiem
antua
2 lata temu
Bardzo szanuję papieża Franciszka jest równym wobec drugiego człowieka i dobrze służy swoim owieczkom!!!
taka prawda
2 lata temu
Jest prorokowane że duchownymi będzie wyścielone dno piekielne i apeluję do wiernych znacie przykazania Boże to czyńcie tak jak pan nam nakazał i przekazał to również przez swojego syna Jezusa.
Ale
2 lata temu
Jak ludzie zechcą to zrobią porządek i z kosciolem i z pisem
kola
2 lata temu
Za to należy podziękować hierarchom kościoła i politykom, tyle brudu, obłudy i zacofania naraz nikt nie wytrzyma i najwyraźniej na świecie Polacy mają dość!!!
wierzący
2 lata temu
Nie winien temu kościół bo to my wierni jesteśmy tym kościołem ale winni są kapłani bo to oni powinni służyć człowiekowi a nie wierny im!!! Nie przestrzegają nauki Jezusa ich tylko interesuje kasa kasa a nie człowiek i to dotyczy 80% księży.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić