Co dzieje się w Rosji? Niepokojący raport norweskiego wywiadu

249

Agenci Norweskiej Służby Wywiadowczej (NIS) przedstawili raport opracowany na podstawie rocznej obserwacji działań Rosji. Jak wynika z ich ustaleń, państwo Władimira Putina ma w posiadaniu nowe systemy uzbrojenia. W tym – związane z technologią jądrową.

Co dzieje się w Rosji? Niepokojący raport norweskiego wywiadu
Rosyjski okręt podwodny wystrzeliwuje nuklearny pocisk batalistyczny (Getty Images, TASS , Contributor)

Jak podaje The Barents Observer, część systemów została rozmieszczona w pobliżu terytorium Norwegii. Według ustaleń NIS niektóre testowane przez Rosjan technologie nie są uwzględniane przez międzynarodowe traktaty kontroli zbrojeń.

Raport Norweskiej Służby Wywiadowczej na temat działań militarnych Rosji

Moment publikacji raportu NIS jest szczególny. Zaledwie kilka dni wcześniej Rosja i Stany Zjednoczone przedłużyły o pięć lat traktat dotyczący redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej.

Wiceadmirał Andreas Stensønes, szef norweskich służb wywiadowczych, uważa, że traktat między Rosją i USA to niewystarczające rozwiązanie. Powołując się na treść raportu NIS, dowodził, że w dokumencie nie znalazło się miejsce na nowe technologie budowy broni jądrowej. Jako rozwiązanie wskazuje aktualizację dokumentów.

Martwimy się, że traktat (...) nie wystarczy, aby objąć nowe osiągnięcia technologiczne – podkreśla wiceadmirał Andreas Stensønes (The Barents Observer).
Zobacz także: Zobacz też: Rosja. Obozy pracy na Syberii. Metody jak za czasów Stalina
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić