o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Newseria
|

Nowe badania potwierdzają: Arktyka się topi. Tempo zmian jest nadzwyczajne

11
Podziel się

Arktyka przechodzi w zupełnie nowy stan klimatyczny z powodu szybkiego ocieplenia. Wielkość lodu morskiego późnym latem, kiedy osiąga swoje coroczne minimum, weszła już w statystycznie inny klimat, a temperatura powietrza na powierzchni i liczba dni z padającym deszczem, zamiast śniegu również zaczynają się zmieniać. – Tempo zmian jest nadzwyczajne – alarmuje Laura Landrum, naukowiec amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.

Nowe badania potwierdzają: Arktyka się topi. Tempo zmian jest nadzwyczajne
Lodowce na Arktyce topią się w zastraszającym tempie.
bECudijp

Zgodnie z nowym kompleksowym badaniem warunków panujących w Arktyce szybko ocieplający się obszar wokół bieguna północnego zaczął przechodzić od stanu przeważnie zamarzniętego w zupełnie inny klimat. Choć warunki pogodowe na wyższych szerokościach geograficznych podlegają corocznym zmianom, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR) wykazało, że Arktyka ociepliła się teraz tak bardzo, że jej zmienność z roku na rok wykracza poza granice wcześniejszych wahań.

Tempo zmian jest nadzwyczajne – alarmuje Laura Landrum, naukowiec NCAR, główna autorka raportu. – Mamy do czynienia z okresem tak gwałtownych zmian, że obserwacje poprzednich wzorców pogodowych nie pokazują już, czego można się spodziewać w przyszłym roku. Arktyka już wkracza w zupełnie inny klimat niż jeszcze kilka dekad temu.
bECudijr

W nowym badaniu, opublikowanym w „Nature Climate Change”, Laura Landrum i Marika Holland odkryły, że lód morski Arktyki stopił się tak znacząco w ostatnich dziesięcioleciach, że nawet niezwykle zimny rok nie przyniesie takiej ilości letniego lodu morskiego, jaka istniała jeszcze w połowie XX wieku. Jesienne i zimowe temperatury powietrza będą również wystarczająco wysokie, aby w połowie tego stulecia wejść w statystycznie odrębny klimat. Z kolei sezonowa zmiana opadów spowoduje pojawienie się dodatkowych miesięcy, w których zamiast śniegu będzie padał deszcz.

Zobacz także: Arktyka bez lodu za 30 lat. Prognozy naukowców są bardzo niepokojące

Badaczki wykorzystały setki szczegółowych symulacji komputerowych, a także obserwacje warunków klimatycznych Arktyki. Ogromna ilość danych umożliwiła im statystyczne określenie granic klimatycznych „starej Arktyki” – lub tego, jak duża zmienność może naturalnie występować z roku na rok – a następnie określenie, kiedy ocieplenie spowodowane przez człowieka wprowadzi Arktykę w nowy klimat.

bECudijx
Arktyka prawdopodobnie doświadczy ekstremalnych zjawisk w lodzie morskim, temperaturze i opadach, które są daleko inne niż to, czego doświadczyliśmy wcześniej – przekonuje Laura Landrum. – Musimy zmienić naszą definicję klimatu arktycznego.

Zmieniający się klimat ma ogromne konsekwencje dla ekosystemów, zarządzania zasobami wodnymi, planowania przeciwpowodziowego i infrastruktury. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat Arktyka może być zupełnie pozbawiona lodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECudijS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
teocc
10 miesięcy temu
Ja czekam na Metan. Ten jest dużo lepszy od co2. Znudziło mi się ględzenie nt co2. Mam nadzieję że już w przyszłym roku ruszy jego produkcja na Sybierii i Arktyce.
konkretny
12 miesięcy temu
Nie ma co walczyć z naturą, zmiany klimatyczne były, są i będą i żaden eko oszołom tego nie zmieni
Hegemon
12 miesięcy temu
To pewnie covid spowodował
bECudijT
cfdr
12 miesięcy temu
Czy na pierwszym zdjęciu to czasem nie jest Perito Moreno w Argentynie ?
analityk
12 miesięcy temu
Po komentarzach widać ze nie znacie się na klimacie i jesteście ignorantami. Jak klocki domina na pozór niewielkie z czasem leczące się wywołują lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Dla zrozumienia ci co mieszkają na wybrzeżach w najbliższej dekadzie będzie musiało się przenieść w głąb lądu bo ich teren i mieszkania zostaną zalane co z kolei zagęści teren zamieszkiwany, jednocześnie zmniejszy tereny pod uprawę czyli będą braki w dostawach żywności a to doprowadzi do konfliktów - resztę dopowiedzcie sobie sami jak to się skończy.
heh
12 miesięcy temu
No i? Komu to przeszkadza? "Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat Arktyka może być zupełnie pozbawiona lodu."
heh
12 miesięcy temu
To nipokojące! Ile będzie miesięcy w roku, jak pojawią się dodatkowe deszczowe? "spowoduje pojawienie się dodatkowych miesięcy, w których zamiast śniegu będzie padał deszcz."
Donpol
12 miesięcy temu
I dobrze będzie cieplej w Polsce w końcu
aqua
12 miesięcy temu
Tak ma być i nie ma co z tym walczyć
Oooooooo
12 miesięcy temu
Znów straszenie Ekologią
Xxx
12 miesięcy temu
A czy kiedykolwiek w dziejach ziemi był czas, że nic się nie działo i nie było żadnych zmian?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić