Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było

138
Podziel się:

W sobotę miasteczko Wierchojańsk w Rosji osiągnęło temperaturę 38 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na Syberii i na Arktyce.

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było
Na Arktyce odnotowano najwyższą temperaturę w historii (Getty Images)

Wierchojańsk jest zazwyczaj jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W listopadzie na tym obszarze było -50 stopni Celsjusza. Jednocześnie miasto zostało uznane przez Księgę Rekordów Guinnessa za miejsce z najbardziej ekstremalnym zakresem temperatur.

Najniższą temperaturą, jaką odnotowano w tym miejscu, było -68 stopni Celsjusza. Najwyższa wynosiła jak dotąd 37,2 stopni Celsjusza. W sobotę rekord ten został jednak pobity, gdy termometry wskazywały 38 stopni.

Wyjątkowo wysoka temperatura w Wierchojańsku nie jest jednak odosobnionym zjawiskiem. W wielu innych miejscach na Syberii zaobserwowano w ostatnim czasie ponadprzeciętnie wysokie temperatury.

W wyniku panujących obecnie gorących i suchych warunków na Syberii szaleją liczne pożary. W Republice Sacha (Jakucji) pali się ponad 250 tys. hektarów.

Ponieważ klimat nadal się ociepla, ekstremalne zjawiska, takie jak obecna fala upałów na Syberii, będą występować częściej i nasilać się. Naukowcy twierdzą, że istnieje tylko jeden sposób, aby stłumić wpływ zmian klimatu, a mianowicie zatrzymać spalanie paliw kopalnych - podaje CBS News.

Zobacz także: Kieszenie metanu. Nowa przyczyna ocieplenia Arktyki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(138)
robocop56
2 lata temu
Podajcie nazwiska tych pseudo-naukowcow !
porąbek
2 lata temu
A co ja nato? -resztaponiżej
co się dziwić
2 lata temu
Jesteśmy gatunkiem pasożytniczym. - No i tak jak pasożyt zginiemy po zabiciu swojego żywiciela (czyli określoną i stabilną naturę przyrodniczą/ekologię która nas stworzyła).
PORĄBANY
2 lata temu
Palmy więcej węgla, palmy więcej ropy,gazu i benzyny. Wycinajmy i wypalajmy (tak jak to robi w Brazyli moher Bolsonaro) więcej lasów. A dlaczego by nie. To i tak przecież niczego nie zmienia. Wirusa też nie ma, to nauka dla głupich. Tylko głupi musi się uczyć (mądry zawsze sobie poradzi). A przede wszystkim chwalmy boga i kościół czyniąc z nich jedyną szansę na nasze zbawienie - trzeba podwójmy i zwielokrotnijmy nasze wysiłki w zapewnieniu im dobrobytu finansowego. To powinno być naszym głównym zadaniem a nie jakieś tam oszustwo zwane ekologią.
Many
2 lata temu
Greta,Duda,Jaroslaw tam pojada i prezes zabroni wysokich temperatur i sprawa zalatwiona
były Guru
2 lata temu
Proponuję poszukać zdjęcie NASA jak wygladają z kosmosu płonące obszary na Ziemi i dopiero po tym brać poprawkę na działania człowieka. Tego mądrego a nie podpalacza Amazonii czy suchej trawy na łące
am52
2 lata temu
a co na to Szwedzka Greta.
benek
2 lata temu
i tak wygra duda
benek
2 lata temu
i tak wygra duda
agi
2 lata temu
Czy ktoś sprawdzał czy to w ogóle jest prawdziwa informacja?
asd
2 lata temu
Ziemia za bardzo przytula się do Słońca ! I ten flirt na dobre jej (i nam !!!) nie wyjdzie !
rychu
2 lata temu
czemu taki szum zwykly cykl przyrody i tego nic nie zmieni.
ciekawe
2 lata temu
A Niemcy na potęgę wybudowali nowe kotły węglowe ,atomówki zamykają a nas się czepiają.Wielcy tego świata się zatrzymają?Może płaczki celebrites ich rozczulą?A może eko terroryści jeżeli im ktoś zapłaci
Grizy
2 lata temu
ok. 15 lat temu córka moich holenderskcich przyająciół jechała ze swoimm na Ural sprzatać radzieckie lasy z butelek i onuc. Jej rodziców poznałem podczas praktyki studenckiej (1964) z uczelni (PW) , też wówczas studentów holenderskich w ramach tzw. IASTE. Pamietam ,że Holandia wówczs zrobiła na mnie wrażenie, bo jeszcze nie była zdeprawowana. Po drodze na Ural wstąpili do nas w W-wie na moje zparoszenie, gdy się dowiedziałem, że tam jadą. Podczas kolacji na którą "sie szarpnąłe" Znalazłem sie w kłopocie bo okazłao się, że jest wegetarianką a nawet weganką na co nie byłem przygotowany z moja żona z powodu braku informacji ,że tak jest. POratowałem ich ryżem na roztworze wodnym z cukrem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić