Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było

250

W sobotę miasteczko Wierchojańsk w Rosji osiągnęło temperaturę 38 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na Syberii i na Arktyce.

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było
Na Arktyce odnotowano najwyższą temperaturę w historii (Getty Images)

Wierchojańsk jest zazwyczaj jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W listopadzie na tym obszarze było -50 stopni Celsjusza. Jednocześnie miasto zostało uznane przez Księgę Rekordów Guinnessa za miejsce z najbardziej ekstremalnym zakresem temperatur.

Najniższą temperaturą, jaką odnotowano w tym miejscu, było -68 stopni Celsjusza. Najwyższa wynosiła jak dotąd 37,2 stopni Celsjusza. W sobotę rekord ten został jednak pobity, gdy termometry wskazywały 38 stopni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wyjątkowo wysoka temperatura w Wierchojańsku nie jest jednak odosobnionym zjawiskiem. W wielu innych miejscach na Syberii zaobserwowano w ostatnim czasie ponadprzeciętnie wysokie temperatury.

W wyniku panujących obecnie gorących i suchych warunków na Syberii szaleją liczne pożary. W Republice Sacha (Jakucji) pali się ponad 250 tys. hektarów.

Ponieważ klimat nadal się ociepla, ekstremalne zjawiska, takie jak obecna fala upałów na Syberii, będą występować częściej i nasilać się. Naukowcy twierdzą, że istnieje tylko jeden sposób, aby stłumić wpływ zmian klimatu, a mianowicie zatrzymać spalanie paliw kopalnych - podaje CBS News.

Zobacz także: Kieszenie metanu. Nowa przyczyna ocieplenia Arktyki

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić