o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było

138
Podziel się

W sobotę miasteczko Wierchojańsk w Rosji osiągnęło temperaturę 38 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na Syberii i na Arktyce.

Pogoda szaleje. Na Arktyce rekord. Tak ciepło jeszcze nie było
Na Arktyce odnotowano najwyższą temperaturę w historii (Getty Images)
bDInfYjp

Wierchojańsk jest zazwyczaj jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W listopadzie na tym obszarze było -50 stopni Celsjusza. Jednocześnie miasto zostało uznane przez Księgę Rekordów Guinnessa za miejsce z najbardziej ekstremalnym zakresem temperatur.

Najniższą temperaturą, jaką odnotowano w tym miejscu, było -68 stopni Celsjusza. Najwyższa wynosiła jak dotąd 37,2 stopni Celsjusza. W sobotę rekord ten został jednak pobity, gdy termometry wskazywały 38 stopni.

bDInfYjr

Wyjątkowo wysoka temperatura w Wierchojańsku nie jest jednak odosobnionym zjawiskiem. W wielu innych miejscach na Syberii zaobserwowano w ostatnim czasie ponadprzeciętnie wysokie temperatury.

W wyniku panujących obecnie gorących i suchych warunków na Syberii szaleją liczne pożary. W Republice Sacha (Jakucji) pali się ponad 250 tys. hektarów.

bDInfYjx

Ponieważ klimat nadal się ociepla, ekstremalne zjawiska, takie jak obecna fala upałów na Syberii, będą występować częściej i nasilać się. Naukowcy twierdzą, że istnieje tylko jeden sposób, aby stłumić wpływ zmian klimatu, a mianowicie zatrzymać spalanie paliw kopalnych - podaje CBS News.

Zobacz także: Kieszenie metanu. Nowa przyczyna ocieplenia Arktyki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDInfYjy
bDInfYjS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(138)
Neo
8 miesięcy temu
Bez człowieka czy z człowiekiem zawsze były zmiany klimatu ,to nic nowego dla ziemi że szybciej dinozaury też to spotkało czy dla natury to jakaś różnica - cywilizacje upadały świat się zmienia - nasze istnienie to tylko pyłek we wszechświecie. Pomimo rozwoju jak pierwsi ludzie ogrzewamy nasze jaskinie ogniem .Nawet atomowy to też ogień .Jesteśmy tępymi ignorantami i nic nie zrobimy to nie my ale natura mówi dość.
Alternatywa
8 miesięcy temu
Teraz na Syberii zaczęło się lato. Wszystko jest wręcz podręcznikowo.
antyhejter
8 miesięcy temu
No to jeszcze raz: Zjawisko topnienia (nie topienia) polega na zmianie stanu skupienia ciała ze stanu stałego w stan ciekły. Zachodzi w stałej temperaturze, nazywanej temperaturą topnienia (nie topienia)I dotyczy każdego ciała, a nie lodu czy śniegu. Topić to można smutki w butelce wódki, albo przedmiot wykonany z ciała stałego w cieczy (na przykład człowieka w Wiśle), ale to zupełnie inne zjawisko fizyczne.
bDInfYjT
ekoterror
8 miesięcy temu
arktyke to mamy u siebie . zimno i mokro leje na ekologow ocieplających klimat
Su szaaaaa
8 miesięcy temu
A u nas , zapowiedziana susza . Ziemia woła wody jak kania dżdżu Rzeki można przejść nie mocząc stóp , studnie wyschnięte a zwierzyna z nikąd nie może zaczerpnąć kilka kropel wody Miseczki z wodą wystawiamy dla owadów , inne dla ptactwa a jeszcze inne dla większej zwierzyny .
Najnowsze komentarze (138)
robocop56
8 miesięcy temu
Podajcie nazwiska tych pseudo-naukowcow !
porąbek
8 miesięcy temu
A co ja nato? -resztaponiżej
co się dziwić
8 miesięcy temu
Jesteśmy gatunkiem pasożytniczym. - No i tak jak pasożyt zginiemy po zabiciu swojego żywiciela (czyli określoną i stabilną naturę przyrodniczą/ekologię która nas stworzyła).
PORĄBANY
8 miesięcy temu
Palmy więcej węgla, palmy więcej ropy,gazu i benzyny. Wycinajmy i wypalajmy (tak jak to robi w Brazyli moher Bolsonaro) więcej lasów. A dlaczego by nie. To i tak przecież niczego nie zmienia. Wirusa też nie ma, to nauka dla głupich. Tylko głupi musi się uczyć (mądry zawsze sobie poradzi). A przede wszystkim chwalmy boga i kościół czyniąc z nich jedyną szansę na nasze zbawienie - trzeba podwójmy i zwielokrotnijmy nasze wysiłki w zapewnieniu im dobrobytu finansowego. To powinno być naszym głównym zadaniem a nie jakieś tam oszustwo zwane ekologią.
Many
8 miesięcy temu
Greta,Duda,Jaroslaw tam pojada i prezes zabroni wysokich temperatur i sprawa zalatwiona
były Guru
8 miesięcy temu
Proponuję poszukać zdjęcie NASA jak wygladają z kosmosu płonące obszary na Ziemi i dopiero po tym brać poprawkę na działania człowieka. Tego mądrego a nie podpalacza Amazonii czy suchej trawy na łące
am52
8 miesięcy temu
a co na to Szwedzka Greta.
benek
8 miesięcy temu
i tak wygra duda
bDInfYjL
benek
8 miesięcy temu
i tak wygra duda
agi
8 miesięcy temu
Czy ktoś sprawdzał czy to w ogóle jest prawdziwa informacja?
asd
8 miesięcy temu
Ziemia za bardzo przytula się do Słońca ! I ten flirt na dobre jej (i nam !!!) nie wyjdzie !
rychu
8 miesięcy temu
czemu taki szum zwykly cykl przyrody i tego nic nie zmieni.
ciekawe
8 miesięcy temu
A Niemcy na potęgę wybudowali nowe kotły węglowe ,atomówki zamykają a nas się czepiają.Wielcy tego świata się zatrzymają?Może płaczki celebrites ich rozczulą?A może eko terroryści jeżeli im ktoś zapłaci
Grizy
8 miesięcy temu
ok. 15 lat temu córka moich holenderskcich przyająciół jechała ze swoimm na Ural sprzatać radzieckie lasy z butelek i onuc. Jej rodziców poznałem podczas praktyki studenckiej (1964) z uczelni (PW) , też wówczas studentów holenderskich w ramach tzw. IASTE. Pamietam ,że Holandia wówczs zrobiła na mnie wrażenie, bo jeszcze nie była zdeprawowana. Po drodze na Ural wstąpili do nas w W-wie na moje zparoszenie, gdy się dowiedziałem, że tam jadą. Podczas kolacji na którą "sie szarpnąłe" Znalazłem sie w kłopocie bo okazłao się, że jest wegetarianką a nawet weganką na co nie byłem przygotowany z moja żona z powodu braku informacji ,że tak jest. POratowałem ich ryżem na roztworze wodnym z cukrem.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić