Nowe święto narodowe. Łukaszenka chce uczcić atak ZSRR na Polskę

644

Aleksander Łukaszenka chce wprowadzić na Białorusi nowe święto państwowe, które ma uczcić atak ZSRR na Polskę w 1939 roku. Obywatelom dano do wyboru dwie daty.

Nowe święto narodowe. Łukaszenka chce uczcić atak ZSRR na Polskę
(YouTube)

Pomysł nowego święta zrodził się podczas VI Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego. Łukaszenka chce, aby nowe święto zostało ustanowione 17 września bądź 14 listopada - podaje RMF24.

Daty te nie zostały wybrane przypadkowo. Pierwsza jest związana z atakiem ZSRR na Polskę w 1939 roku. Na stronie internetowej opisano ją jako "początek marszu wyzwoleńczego Armii Czerwonej, który doprowadził do zjednoczenia zachodniej Białorusi z białoruską SRR, która była częścią Związku Radzieckiego".

Drugi termin również związany jest z ZSRR i II wojną światową. To właśnie 14 listopada 1939 roku. To właśnie wtedy, podczas posiedzenia Rady Najwyższej Białoruskiej SRR podjęto decyzję o przyłączeniu zachodniej Białorusi do jej sowieckiego bliźniaka.

Przejaw niechęci do Polski

Działania Łukaszenki są według komentatorów jawnym przejawem niechęci do Polski. Stosunki między Białorusią a Polską są napięte od czasu ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi, które zostały uznane przez wiele krajów za nieważne. Łukaszenka zarzucił Polsce wspieranie białoruskiej opozycji. Raz oskarżył nawet Andrzeja Dudę o sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Polsce.

Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiada
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić