Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Nowe odkrycie w sprzeczności z wiedzą naukową. Szwedzi posłuchali

219

Specjaliści ze Szwajcarii dokonali odkrycia, które stoi w sprzeczności z dotychczasowymi ustaleniami. W świecie nauki panuje przekonanie, że małe dzieci stanowią zagrożenie dla starszych, ponieważ nieświadomie zarażają ich koronawirusem. Teraz zalecenia się zmieniły.

Dziadkowie nie muszą obawiać się, że wnuki zarażą ich COVID-19
Dziadkowie nie muszą obawiać się, że wnuki zarażą ich COVID-19 (Getty Images)

Nowe odkrycie zostało przedstawione na konferencji prasowej w Bernie. Zaprezentował je doktor Daniel Koch, kierownik oddziału chorób zakaźnych w Federalnym Urzędzie Zdrowia Publicznego.

Koronawirus: dlaczego małe dzieci nie zarażają COVID-19?

Jak twierdzi dr Daniel Koch, dzieci poniżej 10. roku życia nie stanowią zagrożenia dla starszych osób. Naukowiec nie kwestionuje, że najmłodsi również zapadają na COVID-19, jednak takie przypadki należą do rzadkości.

Dzieci rzadko się zarażają i nie przenoszą wirusa. Dlatego nie stanowią zagrożenia dla pacjentów obarczonych ryzykiem lub dziadków – cytuje doktora "WAtoday".

Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> u dzieci

Doktor tłumaczy, że dzieci nie posiadają "receptorów", które atakuje koronawirus. W reakcji na badania rząd Szwajcarski zalecił starszym osobom, by znowu przytulały swoje najmłodsze wnuki bez obaw przed COVID-19.

Ustalenia dr Daniela Kocha są niezgodne z wynikami badań innych naukowców. Swoje wątpliwości wyrazili między innymi brytyjscy specjaliści, którzy ostrzegli, że jest jeszcze za wcześnie na publikację tak radykalnych oświadczeń, ponieważ nauka nadal nie dysponuje wystarczającymi danymi odnośnie COVID-19.

Nie sądzimy, aby dobrym pomysłem byłoby, aby bez dodatkowych danych w Wielkiej Brytanii dzieci przytulały swoich dziadków. Uważamy, że dzieci prawdopodobnie zarażają COVID-19 w mniejszym stopniu niż dorośli, ale musimy mieć pewność i absolutnie więcej danych na ten temat, zwłaszcza że starsi są w grupie podatnej na ryzyko – argumentował profesor Russell Viner, prezes Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrów ("WAtoday").

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić