Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Nowy objaw koronawirusa. Zauważyli go już w drugim kraju

32

Najnowsze badanie sugeruje, że wysypka w jamie ustnej może być nowym objawem koronawirusa. Zazwyczaj występuje ona u osób, które mają również zmiany skórne.

Nowy objaw koronawirusa. Zauważyli go już w drugim kraju
Nowy objaw koronawirusa (Getty Images, Pedro Vilela)

Naukowcy przebadali 21 pacjentów ze szpitala w Madrycie, którzy są zakażeni koronawirusem i u których zauważono wysypki skórne. Jedna trzecia pacjentów miała enanthem, czyli zmiany przypominające wysypkę, które zwykle tworzą się w jamie ustnej.

Wszyscy pacjenci tym objawem byli w wieku od 40 do 69 lat, a cztery z sześciu to kobiety. Średni czas między wystąpieniem klasycznych objawów, takich jak kaszel, czy gorączka a tymi zmianami, wynosił około 12 dni.

Nowy objaw koronawirusa. Wcześniej zaobserwowano go we Włoszech

Zespół twierdzi, że to nie pierwszy raz, gdy u pacjentów z COVID-19 zaobserwowano wysypkę w jamie ustnej. Doniesienia o takim objawie odnotowano wcześniej m.in. we Włoszech.

Naukowcy zauważyli, że wielu pacjentów z koronawirusem nie ma badanej jamy ustnej ze względu na obawy dotyczące możliwości zarażenia. Z tego powodu oraz z faktu, że pacjenci często noszą maski, możliwe jest, że takie zmiany wystąpiły u wielu osób i zostały niezauważone.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski mówi o drugiej fali epidemii. "Powołaliśmy zespół. Opracuje strategię"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić