Wojciech Darewicz| 

Atakuje nie tylko płuca. Tak zabija koronawirus. To dlatego pacjenci z COVID-19 umierają

176

Naukowcy z Zurychu przebadali ciała ofiar zmarłych w następstwie zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wnioski z ich badań pokazują, dlaczego przebieg wywołanej w ten sposób choroby COVID-19 ma tak poważny przebieg u osób, z chorobami współistniejącymi. Okazuje się bowiem, że koronawirus nie atakuje wyłącznie płuc.

Frank Ruschitzka, lekarz ze Szwajcarii, wyjaśnia, jak koronawirus doprowadza do niewydolności wielonarządowej
Frank Ruschitzka, lekarz ze Szwajcarii, wyjaśnia, jak koronawirus doprowadza do niewydolności wielonarządowej (Getty Images)

Koronawirus atakuje nie tylko płuca. Wyniki badań naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurichu opublikowano w medycznym czasopiśmie "The Lancet". Wynika z nich, że koronawirus atakuje naczynia krwionośne w całym ciele, a dokładnie śródbłonek naczyń krwionośnych.

U pacjentów z chorobami współistniejącymi doprowadza to do wielonarządowej niewydolności. Działać przestają tak kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu narządy jak nerki oraz serce. Potwierdza to wcześniejsze informacje na temat koronawirusa i sprzyjających mu chorób współistniejących.

Koronawirus przedostaje się do śródbłonka, czyli infekuje linię obronną naszych naczyń krwionośnych. W efekcie obniżona zostaje nasza odporność i zaczynają się problemy z mikrokrążeniem – mówi szwajcarski naukowiec, Frank Ruschitzka, autor artykułu.

Koronawirus atakuje nie tylko płuca. Naukowiec tłumaczy

Po przeniknięciu do śródbłonka koronawirus SARS-CoV-2 obniża ogólny przepływ krwi, co dla pacjenta może zakończyć się tragicznie. W pewnym momencie dopływ krwi zostaje wstrzymany, a u chorych na COVID-19 przestają działać serce i nerki.

Komu najbardziej zagraża COVID-19? Wg. Ruschitzka są to pacjenci z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia, cukrzycą oraz otyli. To właśnie u nich infekcja koronawirusa ma najostrzejszy przebieg i może zakończyć się śmiercią.

Zobacz także: Koronawirus. Trudna sytuacja w DPS-ach

Koronawirus. Jak powinno przebiegać leczenie

Zdaniem naukowca ze Szwajcarii leczenie osób chorych na COVID-19 powinno skupiać się m.in. na stabilizowaniu śródbłonka naczyń krwionośnych. Ruschitzka przyznaje, że artykuł oparł na wynikach badań trzech ofiar koronawirusa. Dodaje jednak, że siejącego na całym świecie spustoszenie wirusa wykrywano w śródbłonku naczyń krwionośnych także innych zmarłych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić