o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

Kim był o. Rydzyk w przeszłości? Niewielu wiedziało. Historyk opowiada

615
Podziel się

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w młodości ojciec Rydzyk, już jako kapłan, zaczynał od... uczenia katechezy w szkole w Szczecinku. Jakim był katechetą, a także jak wyglądały organizowane przez niego zajęcia? Podobno zrewolucjonizował ten przedmiot! Tak wspomina go dawny uczeń.

Kim był o. Rydzyk w przeszłości? Niewielu wiedziało. Historyk opowiada
Ojciec Rydzyk niegdyś był katechetą. Jakim? O tym znany historyk. (Wikimedia Commons)
bErZksRh

Ojciec Rydzyk zaczynał swoją karierę od katechezy. W jeden ze szkół w Szczecinku, jako młody kapłan, prowadził lekcje religii, które po dziś dzień dobrze wspominają jego uczniowie.

O tym, jakim nauczycielem był o. Rydzyk, opowiedział jego uczeń prof. Stanisław Żerko, historyk. Ze spisanych na blogu salon24.pl wspomnień historyka wynika, że ten bardzo go lubił.

Ponoć o. Rydzyk był "pełnym energii" człowiekiem, a w dodatku bardzo charakterystycznym, kiedy weźmie się pod uwagę jego wygląd. Ponadto od początku wprowadzał "powiew świeżości" do katechezy, którą "zrewolucjonizował".

bErZksRj
Niemal wiecznie uśmiechnięty i promieniejący energią młody zakonnik w charakterystycznych okularach prowadził katechezę w salkach przyklasztornych - wspomina na blogu salon24.pl prof. Żerko.

Jak wspomina profesor, o. Rydzyk od początku był odważny w swoich działaniach i w mówieniu o władzy w sposób niebezpośrednio, ale raczej wyczuwalnie negatywny. M.in. często przemycał informacje dot. protestów robotników. Ponadto prowadzone przez niego katechezy nie był nudne, ale naprawdę wzbogacone o, można by powiedzieć, modernistyczne elementy.

Od razu zrewolucjonizował katechezę. Nie były to już, jak wcześniej, skrajnie nudne lekcje religii, którymi zwykle zamęczano dzieci i młodzież. (...) Nie stronił od żartów, sięgał po gitarę (...), przemeblował salki katechetyczne - opowiada prof. Żerko.

bErZksRp

Ponadto, jak dodaje historyk, o. Rydzyk zamienił zwykłe ławki na okrągły stół, przy którym siedzieli wszyscy, wpatrzeni w katechetę i z pasją go słuchający uczniowie. Aż ciężko uwierzyć, prawda? Później o. Rydzyk zrezygnował z prowadzenia katechez na rzecz budowania swojego medialnego, wartego kilkaset milionów imperium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErZksRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(615)
Twardy
2 miesiące temu
Ech ludzie, ludzie. Bądźmy szczerzy. Gdybyście mogli i umieli tak kosić kasę jak Tadziu zachowywalibyście się tak samo. Niestety nie każdy tak potrafi. A że tacy cwaniacy istnieją w Polsce to tylko zasługa naszego rządu który rozdaje naszą kasę.
Maria
2 miesiące temu
Bzdury do kwadratu obrzydliwosci klamstwo na klamstwie
Tadzik
2 miesiące temu
Ubóstwa pieniądze.
bErZksRL
stara
2 miesiące temu
Jakieś dziwne huki dzisiaj w Toruniu. Czyżby Rydzyk znowu wiercił wodę?
Syflandia
2 miesiące temu
czym Tadzinek za młodu nasiąknął, tym na starość trąci.
ado
2 miesiące temu
Odgrzewane kotlety. Ojciec Tadeusz ma sporą klikalność w internecie gdyż ludzie lubią krytykować tego przebiegłego zakonnika. Media chyba ne znają umiaru i codziennie wyskakują z głupawymi historyjkami o Tadziu.
MSK
2 miesiące temu
Ściema - nie było katechezy w szkołach
stan
2 miesiące temu
Widzę że umiejętność wyłudzania państwowych pieniędzy opanował do perfekcji, wymyśla jakieś projekty, wystarczy że w nazwie jest słowo ,,Narodowy, Narodowej" i już kasa leci szerokim strumieniem
stan
2 miesiące temu
Mniejsza o to kim był ale widzę że umie religię wykorzystać w zdobywaniu fortuny, Stworzył imperium a jednocześnie potrafi wzbudzić litość, ,,jaki on biedny,, że mu nie starcza... „Przestańcie gromadzić sobie skarby na ziemi, gdzie mole i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną.20 Raczej gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mole, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.21 Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie też twoje serce. ewg Mateusza
Dar
2 miesiące temu
kto umie dzialać niech działa, kto nie umie nic osiągnąć niech nie zawiści bo się sam poniża
INA 11
2 miesiące temu
Jest mi obojetne w co kto wierzy moze nawet wielbic kolek w plocie,wazne zeby byl dobrym nie robiacym krzywdy innym ludziom czlowiekiem!
Moher
2 miesiące temu
"Przywódzcy religijni robią wielki błąd,kiedy próbują wzywać współczesnego człowieka do duchowej walki, przy dźwiękach trąb średniowiecza."
bogus5
2 miesiące temu
wiara to opium dla mas. Ale to nie znaczy ze należy wysmiewać wierzących. Jeśli wiara żądzi twoim życiem i ty narzucasz się nią swojemu bliźniemu to jest to opium. Każdy z nas w coś wierzy niech tylko nie będzie to powodem do płaczu twojemu bliźniemu
bErZksRD
Tomasz
2 miesiące temu
W końcu coś dobrego napisali o Ojcu Rydzyku! <3 Takie newsy to mogę pisać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić