aktualizacja 

O tyle zł różni się pensja nauczyciela i sprzątaczki. Zaskoczenie?

2391

Różnica między pensją nauczyciela a szkolnej sprzątaczki w Małopolsce od stycznia wyniesie 24 zł - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Ale różnic w płacy pomiędzy województwami w sektorze edukacji jest więcej. Same dodatki motywacyjne w Krakowie to od 200 do 500 złotych, podczas gdy w Warszawie sięgają nawet 1 tysiąca złotych.

O tyle zł różni się pensja nauczyciela i sprzątaczki. Zaskoczenie?
Małopolskie. Nauczycielka i sprzątaczka od stycznia zarobią podobnie (Pexels, Pexels)

Sprawę różnic płacowych w Małopolsce jako pierwszy opisał Portal Samorządowy. To na jego łamach Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydentka ds. edukacji i turystyki w Krakowie mówiła, że od przyszłego roku, nauczyciele bez doświadczenia, zaraz po studiach będą wynagradzani porównywalnie z osobami dbającymi w szkole o porządek.

Ja wiem, że te osoby sprzątające też budują atmosferę szkoły, są ważne, ale pamiętajmy o odpowiedzialności i wymaganiach stawianych przed nauczycielami - podkreślała Anna Forfel-Jasińska.

Wiceprezydentka dodała też, że wynagrodzenie nauczyciela nie może upokarzać. Natomiast w innym wywiadzie dla "Gazety Prawnej" pokazała, jak zmienia się uposażenie nauczycieli w ostatnich latach.

W 2012 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego stanowiło 200 proc. wynagrodzenia minimalnego, a nauczyciela mianowanego – 170 proc. Dziś te proporcje wynoszą odpowiednio 140 proc. i 120 proc. Czy to godne i adekwatne wynagrodzenie po pięciu latach studiów i wielu latach pracy? - pytała w wywiadzie dla Gazety Prawnej Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydentka Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: O kurator znów głośno. "To mnie przeraża'

Coraz więcej głosów wśród nauczycieli cytowanych przez "Gazetę Wyborczą" opowiada się za rolą samorządów w kształtowaniu wypłat. GW przypomina także, że wiceminister Piontkowski w październiku mówił, że samorządy mają pełne prawo, by zwiększyć pensje zasadnicze nauczycieli, odpowiadają także za wysokość dodatków motywacyjnych. A te w Krakowie wynoszą od 200 do 500 złotych.

Związki zawodowe planują kolejny cykl rozmów o podwyżkach dla nauczycieli. Ze swoimi postulatami w środę, 30. listopada spotkają się z ministrem Czarnkiem.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić