Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Oburzenie po słowach wiceministra. 11 tys. zł dla nauczyciela?!

51
Podziel się:

Beata Lubecka z Radia ZET przepytała wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego. W pewnym momencie, gdy rozmowa zeszła na temat wynagrodzeń dla nauczycieli, zrobiło się bardzo ciekawie.

Oburzenie po słowach wiceministra. 11 tys. zł dla nauczyciela?!
Tomasz Rzymkowski (PAP, Piotr Nowak)

Żadną tajemnicą nie jest to, że w szkołach najzwyczajniej na świecie brakuje nauczycieli. Beata Lubecka, mając na uwadze ten problem, pytała Tomasza Rzymkowskiego, jak szkoły poradzą sobie we wrześniu.

Wiceminister edukacji, diagnozując problem, ocenił, że nauczyciele odchodzą nie tylko z powodów finansowych.

Problemem jest też zbyt niskie pensum nauczycieli – 18 godzin, bariery wynikające z karty nauczyciela. Powodów odejść jest wiele, różnej maści – od wynagrodzeń poprzez kwestie organizacyjne pracy - zaznaczył.

Tomasz Rzymowski zaskoczył. Chodzi o wypłaty nauczycieli

Okazało się, że na konto wiceministra edukacji co miesiąc wpływa 11 tys. zł. Wielu nauczycieli nawet nie może pomarzyć o takiej kasie. - Proszę mi pokazać nauczyciela, który tyle zarabia - powiedziała Lubecka.

Znalazłbym, wie pani? A skoro ja znam, to chyba nie jest to zjawisko odosobnione - odparł przedstawiciel resortu edukacji.

Wyjaśnił też, że zna kilku takich nauczycieli, np. z jego okręgu wyborczego. Jeden z nich pracuje w dwóch szkołach i jest z tego zadowolony. - Panu wpływa 11 tys. netto na konto, a nauczycielom… - kontynuowała wątek Lubecka.

Przy pracy 7 dni w tygodniu - precyzował Rzymkowski.
Widziały gały, co brały - natychmiast zripostowała prowadząca rozmowę.
Nauczyciele też wiedzieli, co brali - spuentował wiceminister edukacji.

Rzymowski twierdzi, że "jeśli ktoś chce bić się w piersi i przepraszać za to, że nauczyciele zarabiają mniej, a mogli zarabiać więcej, to powinny to zrobić związki zawodowe i np. pan Broniarz".

Leżała na stole propozycja. Proponowaliśmy zwiększenie pensum nauczycieli do 22 godzin przy tablicy, przy podwyżce zarobków 36 proc. Związki zawodowe zaoponowały - przypominał na antenie Radia ZET.

Potem jednak Rzymkowski się zreflektował i stwierdził, że "przeprasza tych, co poczuli się urażeni jego wypowiedzią". -Jeśli ktoś poczuł się urażony moją wypowiedzią z porannej rozmowy w Radiu Zet, to chciałbym przeprosić. Nie miałem zamiaru nikogo urazić, mam wielki szacunek dla pracy nauczycieli. Sam jest z rodziny nauczycielskiej i uważam, że pedagodzy powinni zarabiać więcej - czytamy na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(51)
.mimi
5 dni temu
Nie ma sprawy niech dają te 11 tys.dla każdego nauczyciela ijuż
tomcio
5 dni temu
Nauczyciele nie są dla prezesa dobrym elektoratem.W większości nie zagłosują na Polską Zjednoczoną Prawicę.A ponieważ za mądrze gadają i zaczynają fikać należy ich jak najszybciej zohydzić w oczach jedynego słusznego elektoratu.Do tego służy każda zawłaszczona wizja i fonia (kurwizja i radio już nie polskie a partyjne) oraz wizja i fonia dodatkowo finansowana (ojcowska z Torunia).Takie praktyki już dawno wykorzystywali inni w przeszłości.
tomcio
5 dni temu
Następny ministerek w/g klucza partyjnego mierny,bierny,ale wierny.Z urody trochę Suski z ynteligencyi prawie Kowalski...
Przytulic 15 ...
5 dni temu
Czy Mateusz Morawe ksywka miska ryżu jest w pełni oddany sługom narodu
RPG-7
5 dni temu
Kiedy ten krwawy bezduszny reżim małej balbiny z wizjami zamachow już sobie pojdzie na dobre.
sługa narodu
5 dni temu
Dla nauczyciela ukrainskiego rzecz jasna
Bbcb
5 dni temu
Niech nie myli nauczyciela z wykładowcami… nauczyciele na minimalnej lecą, a wykładowcy robią taka kasę o której pisze
Mmmmm
5 dni temu
Pracuję jako nauczyciel, wychowawca w internacie w MOS dla tzw. trudnej młodzieży na pół etatu. Wykształcenie wyższe, obowiązkowe studia podyplomowe i zarobki z wszystkimi dodatkami 1450zł.
Gosc
5 dni temu
Jest jeden mały problem - nauczyciele nie umieją uczyć , a rodzicom się wydaje ze ich dzieciom otworzą się kopuły i wleje się olej. Wychowanie bezstresowe widać na każdym kroku . Jak młodzież jest „wyuczona” widać w wypowiedziach mlodych ludzi- „ Matura to bzdura”. Połowa nauczycieli powinna zniknąć z zawodu- bo ani nie uczą ani nie wychowują ani nie zapewniają bezpieczeństwa.
rabarbar
5 dni temu
Nauczyciele masowo rezygnują z pracy stąd braki kadrowe. Za chwilę albo będziemy posyłać dzieci do szkół prywatnych albo w tzw. szkole - czyt. przechowalni - dzieci będą spędzać czas, w którym rodzice pracują. Nauczyciele chcą pracować 40h w tygodniu w szkole - mając do dyspozycji zgodnie z przepisami pomieszczenia - czyli 13m3 i 2m2 wolnej przestrzeni na jednego pracownika. Średnio w małej szkole pracuje od 25-30 nauczycieli. Daje to 325-390m3 i od 50-60m2 WOLNEJ przestrzeni (czyli nie zajętej przez stoły, krzesła, szafy itp). Pokażcie mi, która szkoła dysponuje takimi warunkami. A później się dziwić, że nauczyciele od przedmiotów ścisłych pracują z powodzeniem w sektorze prywatnym.
Komentator
5 dni temu
Arogancja i buta tej władzy osiągnęły już dawno rubikon…
Nauczyciel
5 dni temu
Ależ zapraszam do szkoły wszystkich szczujacych-mozna się przekwalifikować,zrobić uprawnienia. Uciekliby po dwóch godzinach z piskiem.
😎😎😎
5 dni temu
U mnie nauczyciel matematyki gwałtem chciał tirem jeździć, mówię mu, że jest głupi on dalej, że chce nie wziąłem go bo mi go szkoda było.
Mmm
6 dni temu
Jestem nauczycielem. Nieczęsto wychodzę ze szkoły o czasie. Ze szkoły, bo nie z pracy. Tę zabieram ze sobą do domu. Mój mąż mówi, że przy tej inflacji to moja praca jest wolontariatem. Od rodzica usłyszałam, że nauczyciel to zawód stracony. Jutro koniec roku. Od poniedziałku 3 dni szkolenia, rady itp. W wakacje muszę wyleczyć siebie i dzieci, bo w ciągu roku nie mam urlopu. Czasem biorę bezpłatny. Chętnie wyrobię kartę jak w fabryce- kiedy wchodzę i wychodzę, by uczciwie mi za godziny zapłacili. Ciekawe czy lekarz kupuje strzykawki,a pielęgniarka cewniki, bo ja kieruję materiały na własnej drukarce,papierze i tuszu. W szkole wieczne braki i dwa ksera.....aj można by pisać to bez końca. Odświeżam CV i wysyłam oferty, bo mam wrażenie, że napluto mi w twarz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić