Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Obiecujące prognozy. Brytyjski wywiad: Ukraina przyspieszyła

W swoim najnowszym komunikacie brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Ukraina "niemal na pewno" przyspieszyła wzmacnianie pozycji obronnych na kilku obszarach wzdłuż linii frontu.

Obiecujące prognozy. Brytyjski wywiad: Ukraina przyspieszyła
Ukraińskie wojsko przygotowuje swoją obronę przed rosyjską kontrofensywą- informuje brytyjski wywiad (GETTY, Anadolu)

Walki pod Awdijiwką trwają. Teraz pojawia się nadzieja, że kontrofensywa wojsk rosyjskich zostanie zatrzymana. Brytyjski wywiad poinformował o umocnieniach ukraińskiej armii.

Ukraińcy postawili na drogach "zęby smoka", czyli blokadę przeciwpancerną, która skutecznie zatrzymują artylerię wroga. Stawiane są kolejne pola minowe oraz budowane są okopy, rowy mające utrudnić przemieszczanie się armii oraz inne przeszkody dla Rosjan.

Brytyjczycy uważają, że jest "bardzo prawdopodobne", że działania ukraińskiej armii ograniczą zdolność wojsk rosyjskich do wykorzystania taktycznych zdobyczy podczas prowadzonej przez nią ofensywy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjski okręt w ogniu. Opublikowano nowe nagranie z ataku
Jest bardzo prawdopodobne, że rozbudowa linii obronnych ograniczy zdolność Rosji do poruszania się naprzód czy wykorzystania zdobyczy taktycznych w ramach trwających jej operacji ofensywnych - ocenił brytyjski wywiad w raporcie z 10 marca.

Raport podkreśla również, iż obecne działania zbrojne zmienią charakter konfliktu na wojną pozycyjną, o czym wspominano już jesienią, gdy ukraińska kontrofensywa utknęła w martwym punkcie:

Tworzenie istotnych umocnień obronnych wskazuje, że konflikt ma charakter na wyczerpanie i oznacza, że jakiejkolwiek próbie działań mającej na celu ich przełamanie, prawdopodobnie będą towarzyszyły duże straty - czytamy w raporcie.

W sobotę do sieci trafił filmik, na którym widać jak dwóch ukraińskich żołnierzy w okopach wygrywa potyczkę przeciwko drużynie rosyjskiej, składającej się z dziewięciu osób.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić