Wróć na
Karolina Woźniak
|

Odkrycie naukowców. Możliwy przełom w badaniach nad chorobą Alzheimera

2
Podziel się

Naukowcy odkryli, że u myszy z neurodegeneracyjną chorobą mózgu, ilość białka, znanego jako LANDO, była o połowę mniejsza. Odkrycie może być przełomowe w badaniach nad chorobą Alzheimera.

Odkrycie naukowców. Możliwy przełom w badaniach nad chorobą Alzheimera
Nowe odkrycie naukowców może okazać się przełomowe (Twitter.com, @memory_health)
bCXZUUkB

Badania wykazały, że choroba rozprzestrzenia się znacznie szybciej u myszy, u których wykryto zmniejszoną ilość LANDO. Jeden z autorów badania opublikowanego na łamach Science Advances, dr Douglas Green, który jest immunologiem z St Jude Children’s Research Hospital w Memphis stwierdził, że "dokonali tego odkrycia podczas badań nad guzami mózgu".

Jego zdaniem odkrycie może być przełomowe w kontekście chorób neurozapalnych i neurodegeneracyjnych. "Niedobór LANDO w połączeniu z procesem starzenia się może prowadzić do choroby Alzheimera". Mimo że badania były prowadzone na myszach, lekarz nie ukrywa, że podobny mechanizm pojawia się u ludzi.

bCXZUUkD

Brak tego białka odpowiada za rozwój choroby Alzheimera

Wcześniejsze badania wykazały, że LANDO znajduje się w mikrogleju. Komórki kontrolują homeostazę organizmu i biorą udział w odpowiedzi immunologicznej. Białko ma również chronić przed zapaleniem układu nerwowego.

LANDO zapobiega gromadzeniu się toksycznego białka zwanego beta-amyloidem. To właśnie ono, w hipotezie amyloidowej choroby Alzheimera, odgrywa fundamentalną rolę w patogenezie choroby.

Zobacz także: Wczesny objaw choroby Alzheimera

bCXZUUle
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Łukasz 1980
miesiąc temu
Naroście jakaś dobra informacja na starość!
Tyc
miesiąc temu
Baj...Lando bajlando
Najnowsze komentarze (2)
Tyc
miesiąc temu
Baj...Lando bajlando
Łukasz 1980
miesiąc temu
Naroście jakaś dobra informacja na starość!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić