Piotr Kalsztyn| 

Włochate myszy nadzieją dla łysych. Nowe badania dają szanse na prawdziwy lek

6

Na oficjalny lek na łysienie trzeba jeszcze poczekać, ale naukowcy dostrzegli światełko w tunelu.

Włochate myszy nadzieją dla łysych. Nowe badania dają szanse na prawdziwy lek
(Pixabay.com, msandersmusic)

Południowokoreańscy badacze opracowali substancję chemiczną, która sprawia, że włosy rosną szybciej. Remedium na łysienie to białko o nazwie CXXC5. Potrafi wpływać na procesy w komórkach kontrolujących rozwój mieszków włosowych, a także leczenie ran.

Na razie testowali białko na myszach. Podawano je przez 28 dni. W tym czasie na ciele gryzoni pojawiły się nowe mieszki włosowe. Zaobserwowano również, że włosy zwierząt rosną szybciej, gdy wraz z białkiem podaje się im kwas walproinowy. Ten sam, którego używa się w lekach przeciwko padaczce.

Opracowaliśmy nową substancję, która sprzyja regeneracji włosów poprzez kontrolowanie działania tego białka – tłumaczy profesor Kang-Yell Choi z Uniwersytetu Yonsei.

Na bazie odkrycia zaczną się teraz prace nad konkretnym lekiem. Odkrycie może okazać się zbawienne dla wszystkich, którzy cierpią z powodu utraty włosów. Co ważne, tą drogą mogłyby, w teorii, zostać stworzone środki regenerujących uszkodzone tkanki skóry.

Zobacz także: Zobacz także: Eksperyment społeczny. Łysy czy owłosiony?

Szansa na powrót łysych do świata ludzi z bujną czupryną wcale nie musi być dobrą wiadomością. Prawdą jest, że wiele osób postrzega brak włosów jako wadę, a ludzie ich pozbawieni bywają ofiarami towarzyskich żartów. Niemniej, np. badania naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie pokazują, że łysi wzbudzają u innych większe zaufanie. Częściej są postrzegani jako liderzy, a prezesi firm chętniejj przyznają im kierownicze stanowiska.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić