Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Włochate myszy nadzieją dla łysych. Nowe badania dają szanse na prawdziwy lek

6
Podziel się:

Na oficjalny lek na łysienie trzeba jeszcze poczekać, ale naukowcy dostrzegli światełko w tunelu.

Włochate myszy nadzieją dla łysych. Nowe badania dają szanse na prawdziwy lek
(Pixabay.com, msandersmusic)

Południowokoreańscy badacze opracowali substancję chemiczną, która sprawia, że włosy rosną szybciej. Remedium na łysienie to białko o nazwie CXXC5. Potrafi wpływać na procesy w komórkach kontrolujących rozwój mieszków włosowych, a także leczenie ran.

Na razie testowali białko na myszach. Podawano je przez 28 dni. W tym czasie na ciele gryzoni pojawiły się nowe mieszki włosowe. Zaobserwowano również, że włosy zwierząt rosną szybciej, gdy wraz z białkiem podaje się im kwas walproinowy. Ten sam, którego używa się w lekach przeciwko padaczce.

Opracowaliśmy nową substancję, która sprzyja regeneracji włosów poprzez kontrolowanie działania tego białka – tłumaczy profesor Kang-Yell Choi z Uniwersytetu Yonsei.

Na bazie odkrycia zaczną się teraz prace nad konkretnym lekiem. Odkrycie może okazać się zbawienne dla wszystkich, którzy cierpią z powodu utraty włosów. Co ważne, tą drogą mogłyby, w teorii, zostać stworzone środki regenerujących uszkodzone tkanki skóry.

Zobacz także: Zobacz także: Eksperyment społeczny. Łysy czy owłosiony?

Szansa na powrót łysych do świata ludzi z bujną czupryną wcale nie musi być dobrą wiadomością. Prawdą jest, że wiele osób postrzega brak włosów jako wadę, a ludzie ich pozbawieni bywają ofiarami towarzyskich żartów. Niemniej, np. badania naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie pokazują, że łysi wzbudzają u innych większe zaufanie. Częściej są postrzegani jako liderzy, a prezesi firm chętniejj przyznają im kierownicze stanowiska.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
MaS
5 lata temu
Dobre także dla kotów typu Sfinks, bo wyglądają okropnie, takie gołe, bez sierści.
Karol
5 lata temu
Też mam problem z łysieniem, ale już od jakiegoś czasu leczę to u dr Marcina Zakrzewskiego z Kliniki Zakrzewski i na szczęście problem zanika. Nie trwa to krótko, ale dla mnie najważniejszy jest efekt, więc polecam tę klinikę jeżeli ktoś również ma podobną przypadłość.
gość
5 lata temu
Raczej taki lek nie ujrzy światła dziennego, firmy farmaceutyczne sobie na to nie pozwolą, byłyby ogromne straty gdyby łysi włosy odzyskali :(
Łysy
5 lata temu
Zawsze goliłem się na łyso a jak włosy zaczeły wypadać to tym bardziej i na fryzjera nic nie wydaję - bzdura nic nie sprzedadzą co by mogło spektakularnie pomóc już miała być substancja zwalczająca pruchnice potem szczepionka na pruchnice moim zdaniem jedyna nadzieja to zioła ale nie stety nie znam takich ziól
Mirek
5 lata temu
Cholera. Wszędzie, nie tylko na głowie :-(
adi
5 lata temu
Wchodzi łysy do tramwaju,ludzie: łysy,łysy...!!! ,a łysy: bilety do kontroli :p
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić