Leśnicy uchwycili rzadki widok. "Niczego piękniejszego dziś już nie zobaczycie!"

239

Leśnicy z Nadleśnictwa Dynów (woj. podkarpackie) opublikowali w mediach społecznościowych nietypowy widok. "Niczego piękniejszego dziś już nie zobaczycie!" - przekonują.

Leśnicy uchwycili rzadki widok. "Niczego piękniejszego dziś już nie zobaczycie!"
Leśnicy uchwycili rzadki widok. "Niczego piękniejszego dziś już nie zobaczycie!" (Facebook)

Spotkanie orzesznicy leszczynowej w warunkach naturalnych jest niezwykle trudne. A jednak czasami się udaje. Zdjęcie orzesznicy podczas hibernacji opublikowali leśnicy z Nadleśnictwa Dynów (woj. podkarpackie).

O zdjęcia jeleni, żurawi, żubrów nie trudno, ale puszczyk albo orzesznica, o rety. Niczego piękniejszego dziś już nie zobaczycie! - zachwycają się leśnicy Lasów Państwowych.

Orzesznica jest najmniejszym przedstawicielem popielicowatych (należące do rzędu gryzoni) w Europie. Długość jej ciała to około 6-9 cm, do tego dochodzi ogonek (ok. 5-8 cm). Ogon ten pozwala jej zachować równowagę podczas biegania i skakania po gałęziach roślin.

Najczęściej mieszka w leśnym podszycie wśród krzewów (tj.leszczyna, bez czy głóg). Orzesznica buduje gniazda z liści, trawy i gałązek. Ciąża trwa około 4 tygodnie. W ciągu roku samica rodzi 2 mioty, w każdym od 1 do 7 młodych.

Młode rodzą się ślepe, oczy otwierają dopiero po 18 dniach. Mlekiem matki żywią się przez miesiąc, a usamodzielniają się po 6 tygodniach. Żyją 3 – 4 lata. Dieta orzesznicy to przede wszystkim nasiona oraz owoce drzew i krzewów. Gatunek nie do końca jest wegetarianinem - uzupełnieniem diety może być dla niej pokarm pochodzenia zwierzęcego np. owady i ich larwy.

Orzesznica, podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny podlega w Polsce ochronie prawnej ze względu na rzadkość występowania. Wpisana jest także do Konwencji Berneńskiej (załącznik III) oraz do Dyrektywy Siedliskowej UE (załącznik IV).

Jesienią orzesznice, zapadają w sen zimowy i w takim stanie, schowane w ziemnych norach przebywają do okresu wiosennego.

Drugie opublikowane zdjęcie przedstawia puszczyka. Ten słodki widok rozczuli nawet największego twardziela. Przy okazji leśnicy informują, że dzięki internautom poznali nowe młodzieżowe słowo "śpiulkolot", które oznacza miejsce do spania, ale też samo spanie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Ogromne jezioro zniknęło w sześć dni. Niesamowite zjawisko na Antarktydzie
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić