Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Stanął w obronie Polaków. 19-latek wytknął Francuzom błąd w podręczniku

295
Podziel się:

19-latek z polsko-francuskiej rodziny wywalczył zmianę we francuskim podręczniku od historii, który w krzywdzący dla Polaków sposób wyrażał się o niemieckich obozach zagłady - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stanął w obronie Polaków. 19-latek wytknął Francuzom błąd w podręczniku
Nastolatek wywalczył sprostowanie od wydawcy podręcznika, w którym znalazło się nieprawdziwe twierdzenie (Facebook, @Muzeum Powstania Warszawskiego)

Jakub Vaugon to dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu. W 2017 roku chłopak natknął się na fałszywe sformułowanie dotyczące Polaków we francuskim podręczniku od historii.

Nastolatek wywalczył zmianę we francuskim podręczniku

Stwierdzenie dotyczyło udziału Polaków w ludobójstwie, do którego doszło w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Dotknięty poczuciem niesprawiedliwości Vaugon postanowił interweniować.

W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości - czytamy na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego

Na jego drodze pojawiło się sporo przeciwności, m.in. w postaci braku przychylności ze strony gimnazjum, do którego wówczas uczęszczał. Nastolatek jednak nie zniechęcił się i przy wsparciu rodziców dopiął swego.

"Stanął w obronie prawdy historycznej, miał tę odwagę, żeby zaprotestować" - mówi Anna Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Dzięki determinacji Vaugonowi ostatecznie udało się wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy publikacji, w której znalazły się fałszywe informacje.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Treblince funkcjonował od lipca 1942 roku do listopada 1943 roku. Prowadzono w nim eksterminację ludności żydowskiej. Niemcy kierowali do niego przede wszystkim transporty z gett w okupowanej Polsce, w tym z getta warszawskiego.

Oprócz tego w Treblince byli mordowani Żydzi austriaccy, czescy, greccy, jugosłowiańscy, niemieccy i słowaccy oraz Romowie i Sinti. Ofiary uśmiercano w komorach gazowych przy użyciu gazów spalinowych.

Liczba ofiar Treblinki sięgnęła prawdopodobnie ok. 800 tys. osób. Był to największy obóz zagłady w Generalnym Gubernatorstwie i drugi co do wielkości po Auschwitz-Birkenau w okupowanej Europie.

Zobacz także: Miał zerwane paznokcie u rąk. "Obóz Auschwitz to była igraszka"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(295)
Jozek
3 miesiące temu
A jakiegoś odznaczenia nie mogłaby Mu nasza władza przyznać? Spowodować zmianę w treści szkolnego podręcznika to jednak wyczyn.
Art
3 miesiące temu
Dobra nuta patriotyzmu, szacun dla chłopaka. Powinien być co dla niektórych w naszym kraju przykładem.
Ljj
3 miesiące temu
Brawo!!!Jeden mądry z tysięcy masy. Gratuluję odwagi,prawdziwy POLAK zawsze jest za POLSKĄ
Obserwator
3 miesiące temu
Byłam swojego czasu we Francji w okolicach Orleanu.Tam pamięta się I wojnę a o II prawie się nie mówi.W I W.Ś.ponieśli tak duże straty,że chcieli jak najwięcej ochronić w czasie II W.Ś.Oczywiście społeczeństwo było podzielone.Jedni walczyli inni nie.Sami Francuzi mi to powiedzieli i to ,że niechcą tego tematu ciągnąć dalej...
senior
3 miesiące temu
Ludzie zawsze byli różni,moją mamę do komuni szykowała żona niemieckiego oficera,jej rodzina pomagała naszym,ostrzegali o łapankach itp.,pomagali wyciągać z więzienia.Zamordowali ich Niemcy.Była też w czasie łapanki wepchnięta do bramy z zakazem jej opuszczenia aż się to uspokoi.Uratował ją jej brata i babcię też Niemiec.Przyszli,ruscy i brali co się dało,jeden chciał 10 letnią wtedy moją mamę zabić bo mu się coś nie spodobało a był pijany- dał się wódką przekupić i żarciem.Oni byli jak szarańcza.Bardzo złe wspomnienia.Po tym incydencie rodzina wywiozła mamę dla bezpieczeństwa na bezpieczną wtedy wieś.Żydzi na żydów,Polacy na Polaków, Niemcy na Niemców.Wszystko zależało od ludzi.Teraz też.Ukraińcy byli gorsi od SS.Dlatego powinni być nam wdzięczni,że nie traktujemy ich tak jak oni wtedy nas.To jest niby inne pokolenie i chcemy zmienić dusze nasze.Żyć przyszłością.
Tomex
rok temu
Moja babcia ukrywała w swoim domu całą rodzinę źydowską. O mało nie skończyło się to tragedią. Z moich rozmów z przyjaciółmi i znajomymi wynika źle mniej więcej co 3 warszawska rodzina pomagała źydom. A teraz kreuje się nas na antysemitów. Śmieszne źałosne i przerażające jednocześnie.
elka
rok temu
BRAWO ! Bierzcie przykład.
Fufhj
rok temu
Ale jaja 17 latek ma większe jaja niż ten cały kraj. Nawet pogonić pisiorow nie potrafil
Dural39
rok temu
Jedwabne tez będzie próbował tuszować?
Kaza34
rok temu
Chlopak ma jaja
Szok
rok temu
Pooglądajcie sobie filmiki w BBC Bitesize, gdzie pokazane są filmiki rzekomo edukacyjne dla angielskich dzieci. Jak to w zabawny sposób przedstawione są mordy niemieckie a Lenin i Stalin to dwaj mili starsi panowie występujący w komedii. Włos się na głowie jeży. Wszystko piękne kolorowe, lekkie i zabawne.
Dughfjh
rok temu
My Polacy zawsze honorowi. Bereza Kartuska - poczytajcie coś nie coś o tym miejscu, kto go zbudował , czemu to służyło , ilu tam zamordowano i za co? i nie wierzcie ,że to było miejsce odosobnienia jak co niektórzy nam wciskają chcąc wybielić naszą historię, tam mordowano ludzi, tak jak teraz robi się na Białorusi.
123
rok temu
Tylko że niemcy płacili jeszcze po wojnie kolei francuskiej za wywozy ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych .
Ida
rok temu
Mój dziadek został zabity za ratowanie rodziny żydowskiej. Mój tata nigdy po tym się nie podniósł, będąc świadkiem mordu na tej rodzinie i ojcu. Ja jako dziecko nie mogłam pogodzić się z oceną Polski jako antysemickiej. Takie postępowanie ukazuje Polskę w dobrym świetle. Gratulacje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić