Odwet Rosji za usuwanie radzieckich pomników. Tak źle nie było od lat

Rosyjscy hakerzy dokonali zmasowanych ataków na Estonię. Ucierpieć miały zarówno strony państwowe jak i przedsiębiorstw prywatnych. Ministerstwo Gospodarki i Komunikacji przekazało jednak, że mimo iż był to największy cyberatak od 2007 roku, został prawie niezauważony przez internautów.

Odwet Rosji za usuwanie radzieckich pomników. Tak źle nie było od lat
Estonia demontuje radzieckie pomniki (Twitter)

Największe cyberataki dotknęły Estonię po tym, jak władze tego kraju podjęły decyzję o usunięciu sowieckiego pomnika w Narwie, gdzie mieszka ludność rosyjskojęzyczna. Jak przekazał Luuka Kristjan Ilves, zastępca kanclerza ds. rozwoju cyfrowego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, Próby ataków były skierowane zarówno na instytucje rządowe, jak i na sektor prywatny.

Atak został prawie niezauważony

Jednak Rosjanom nie udało się skutecznie zhakować estońskich stron. Ilves przekazał, że z kilkoma krótkimi i drobnymi wyjątkami, pozostały one w pełni dostępne przez cały dzień. - Atak przeszedł praktycznie niezauważony w Estonii – napisał Ilves na swojej stronie na Facebooku.

W kwietniu i maju 2007 roku Estonia została poddana największemu w tamtym czasie cyberatakowi zorganizowanemu przez obce państwo w światowej historii cybernetycznej. W wyniku ataku zorganizowanego przez Rosję ucierpiały strony internetowe rządu, a także banków, mediów i partii politycznych.

Estonia usuwa radzieckie pomniki

Ataki miały miejsce po tym, jak we wtorek Estonia usunęła kontrowersyjny pomnik sowieckiego czołgu T-34 z miasta Narwa, tuż przy granicy z Rosją. Historyczny sprzęt został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny, ale wywołało to oburzenie wśród Rosjan.

Premier Estonii Kaja Kallas poinformowała, że rząd tego kraju zdecydował o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej na całym terytorium Estonii. - Jako symbole represji i sowieckiej okupacji, pomniki sowieckie stały się źródłem wzrastających napięć. W tych czasach musimy trzymać ryzyko dla porządku publicznego na minimalnym poziomie - dodała Kaja Kallas.

Portal informacyjny err.ee podaje, że w Estonii jest od 200 do 400 komunistycznych pomników. Do połowy listopada 69 pomników gloryfikujących reżim sowiecki ma zostać zdemontowanych w sąsiedniej Łotwie.

Zobacz także: Estonia usuwa sowieckie pomniki. Na pierwszy ogień czołg
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić