aktualizacja 

Ogromny wybuch na Słońcu. Chmura plazmy zbliża się w kierunku Ziemi

69

NASA poinformowała o odnotowaniu ogromnego rozbłysku, wyrzutu czarnej plazmy w kierunku Ziemi. Chmura plazmy, pędząca z ogromną prędkością najprawdopodobniej dotrze do naszego kraju w środę 17 sierpnia. Nie wszyscy w Polsce będą mieli jednak okazje ją zobaczyć. Które województwo będzie uprzywilejowane?

Ogromny wybuch na Słońcu. Chmura plazmy zbliża się w kierunku Ziemi
Ogromny wybuch na Słońcu. Chmura plazmy zbliża się w kierunku Ziemi (NASA)

NASA poinformowała właśnie, że na powierzchni Słońca doszło do eksplozji, wyrzutu tzw. czarnej plazmy. To efekt - m.in. - stale rosnącej aktywności gwiazdy, która przekłada się na zwiększoną liczbę plam słonecznych. W wyniku zdarzenia doszło do koronalnego wyrzutu masy, czyli erupcji naładowanych cząstek. Zmierzają one w kierunku Ziemi.

Z najnowszych danych NASA możemy określić, że podobnych czarnych plam na Słońcu jest obecnie 5. I na jednej z nich, oznaczonej numerem 3076, doszło w niedzielę (14 sierpnia o 13.20) do potężnej eksplozji.

Jak podkreśla portal tech.hindustantimes, słońce wyrzuciło w przestrzeń kosmiczną oderwaną czarną plazmę, która zmierza teraz w kierunku Ziemi - z prędkością ponad miliona mil na godzinę (1.609.344 km/h).

Kto w Polsce ma okazję zobaczyć chmurę plazmy?

Warto zaznaczyć, że rozbłyski klasy X1 mogą powodować zakłócenia w komunikacji radiowej oraz satelitarnej, a także przyczyniać się do powstawania zórz polarnych.

Podczas takich sztormów zorze polarne mogą opadać do Stanów Zjednoczonych tak daleko na południe, jak Nowy Jork i Idaho - precyzują prognostycy z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Do Polski z kolei fragment oderwanej plazmy powinien dotrzeć do biegunów Ziemi w środę (17.08), najpewniej wieczorem lub nocy. Największą szansą, aby zobaczyć to zjawisko, będą mieli mieszkańcy Pomorza.

Zobacz także: Potężne zapadlisko w Teksasie. Kobieta cudem uniknęła śmierci
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić