Omikron. Nowy pomysł rządu na walkę z pandemią. Lekarz: "To absurd"

255

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wymyśla nowe sposoby na walkę z pandemią koronawirusa. Ostatnie z nich mocno nie podobają się samym lekarzom.

Omikron. Nowy pomysł rządu na walkę z pandemią. Lekarz: "To absurd"
Szpital (KPRM, Krystian Maj)

Fala Omikronu w Polsce błyskawicznie się rozpędza. Widzimy najwyższe od początku epidemii poziomy zakażeń. Już kilka dni temu pękła bariera 50 tysięcy zakażeń dziennie, a według ekspertów, w lutym ta liczba może wzrosnąć do 100, a nawet 150 tysięcy dziennie.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wymyśla nowe sposoby na walkę z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia przekazało do ogłoszenia rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz POZ.

Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin i tutaj pojawiają się problemy, gdyż lekarze rodzinni przekonują, że fizycznie będzie to niemożliwe.

Nie ma na to szans przy tak dużej liczbie wszystkich chorych na Covid-19, a także inne choroby, w tym przewlekłe. Przyjmujemy non stop, w ubiegłym tygodniu pracowałam codziennie po 12 godzin - tłumaczy dla "Dziennika Wschodniego" Anna Dzioba, lekarz rodzinny, która prowadzi przychodnię przy ul. Lubartowskiej w Lublinie.

Co z innymi chorymi?

Po zmianie przepisów zwykła przechodnia zmieni się w placówkę covidową. Może wtedy zabraknąć miejsca i czasu na leczenie innych, także poważnych przypadków.

Przecież nie każdy pacjent wymaga takiej wizyty, to zależy od przebiegu choroby. W tym czasie moglibyśmy udzielić pomocy komuś, kto jej naprawdę potrzebuje. A działając w ten sposób, wydłużamy czas oczekiwania na wizytę pozostałym pacjentom - analizuje Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze alarmują, że rozpatrzenie choroby COVID-19 poprzez same osłuchanie pacjenta nic nie da. Medycy bazują przede wszystkim na poziomie saturacji i innych towarzyszących objawach.

Zobacz także: Leszek Miller ostro o "lex Kaczyński". Nawet się nie zająknął
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić