Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

On zastąpi Kaczyńskiego? Padło konkretne nazwisko. Sensacja?

888

Jarosław Kaczyński jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości od 2003 roku. Mający już 74 lata prezes z pewnością jest coraz bliżej podjęcia decyzji o odejściu na polityczną emeryturę. Tym bardziej, że jego partia straciła najprawdopodobniej władzę po ostatnich wyborach parlamentarnych. Pojawiła się kandydatura na nowego prezesa PiS. To dobrze znane wszystkim Polakom nazwisko.

On zastąpi Kaczyńskiego? Padło konkretne nazwisko. Sensacja?
Jarosław Kaczyński uda się na emeryturę? (Getty Images, SeanGallup)

Po ośmiu latach sprawowania stanowiska prezesa zwycięskiej partii, Kaczyński zaznał goryczy porażki. Choć PiS zajęło pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych, to prawdopodobnie straci władzę na rzecz opozycji, która razem ma większość w Sejmie i Senacie.

Kaczyński zabrał niedawno głos po porażce. Przyznał, że podczas kampanii zostały popełnione błędy.

- Takie jest życie, że błędy się popełnia, a polityka jest szczególnie obciążona ryzykiem błędów. To jest dziedzina, gdzie poziom niepewności decyzji, ich skutków, jest wysoki - powiedział podczas spotkania

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To koniec Kaczyńskiego? Politolog wskazuje, co zrobią teraz w PiS

Coraz więcej osób zaczyna spekulować, kiedy 74-letni polityk odejdzie na polityczną emeryturę i zostawi PiS nowemu liderowi. Marcin Mastalerek, świeżo powołany szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy wprost mówił ostatnio o tym wprost.

Myślę, że wszyscy, którzy są w obozie, mają jakaś skalę odpowiedzialności, ale jeszcze raz powiem, to prezes Kaczyński brał na siebie odpowiedzialność, bo jeżeli zwyciężamy, to dzięki liderowi, a jeżeli przegrywamy, to przez lidera. Taka jest demokracja - mówił Mastalerek w rozmowie z TVN 24.

To będzie nowy prezes PiS? Padło nazwisko

W kuluarach pojawiają się już pierwsze kandydatury na nowego prezesa PiS. Nie będzie nim Mateusz Morawiecki, wciąż obecny premier, bowiem dla wielu ludzi w partii jest osobą z zewnątrz i nie ma zaplecza politycznego.

"Super Express" donosi, że największe szanse na schedę po Kaczyńskim ma prezydent Andrzej Duda.

Jest oczekiwanie, że po skończonej kadencji, Andrzej Duda mógłby objąć stery PiS. Przecież Jarosław Kaczyński i tak mówił, że to jego ostatnia kadencja, która kończy się w 2025 roku, czyli wtedy, kiedy kadencja prezydenta. Wszystko by się ładnie spięło - mówi informator "SE".

Osoby ze środowiska PiS mówią, że w partii potrzebne jest oczyszczenie po wyborach. Jako przyczynę porażki wskazuje się m.in. aferę wizową, brak kontaktu z młodym elektoratem, zaostrzenie przepisów aborcyjnych i oczywiście zła kampania.

Andrzej Duda wydaje się więc faworytem do przejęcia prezesury w PiS po Jarosławie Kaczyńskim. Słowa Mastalerka tylko te plotki podkręcają.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić