Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

ONZ alarmuje. Głód w Korei Północnej

602

Ekspert ONZ apeluje o częściowe zniesienie sankcji na reżim Kim Dzong Una. Chodzi o zapewnienie dostaw żywności dla coraz większej liczby głodujących w Korei Północnej. Pandemia koronawirusa spowodowała też gwałtowny wzrost bezdomności w miastach i drożejące leki.

ONZ alarmuje. Głód w Korei Północnej
ONZ: W państwie Kim Dzong Una pogłębia się problem niedożywienia i głodu (Getty Images, Dong-A Ilbo)

Ekspert ONZ apeluje o pomoc dla obywateli Korei Północnej. Tomas Ojea Quintana, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w Korei Północnej wezwał we wtorek Radę Bezpieczeństwa ONZ do ponownego rozważenia sankcji nałożonych na reżim z powodu programu nuklearnego i rakietowego.

ONZ: koronawirus wywołał głód i niedożywienie w Korei Północnej

Quintana podkreśla, że pandemia spowodowała "drastyczne problemy gospodarcze" w państwie Kim Dzong Una. W marcu i kwietniu ograniczono aż o 90 proc. handel z Chinami, co spowodowało utratę źródeł utrzymania wielu Koreańczyków.

Rosnąca liczba rodzin je tylko dwa razy dziennie. Innych stać tylko na kukurydzę, a niektórzy po prostu głodują - alarmuje Tomas Ojea Quintana.

Wezwał też władze Korei do przyjmowania pomocy humanitarnej "bez ograniczeń". Według relacji sprawozdawcy ONZ szczepionki i sprzęt medyczny leżą "osierocone" na granicy, ponieważ ich rozprowadzanie zostało zawieszone poza stolicą. Poza tym Quintana apeluje do władz Korei o uwolnienie więźniów podczas pandemii, powołując się na przypadki śmierci więźniów spowodowane ciężką pracą, brakiem żywności i chorobami zakaźnymi.

Sytuacja ludności w Korei Północnej pozostaje ponura. P​onad 10 milionów mieszkańców, czyli 40 proc. populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej. WFP ma nadzieję, że w tym roku dotrze do 1,2 miliona ludzi z przydziałami żywności - poinformowała agencję Reutera rzeczniczka Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Zobacz także: Norylsk. Katastrofa ekologiczna w Rosji. Paliwo coraz bliżej Oceanu Arktycznego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić