Ormuz. To były irańskie łodzie. Padły strzały

477

Statek straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych wystrzelił ostrzegawcze strzały do ​​irańskich łodzi. Jednostki miały za bardzo zbliżyć do amerykańskich okrętów wojennych w Cieśninie Ormuz.

Ormuz. To były irańskie łodzie. Padły strzały
Zdjęcie poglądowe (US National Archives)

Informacje dotyczące zdarzenia podał Pentagon. Do napięcia doszło 10 maja na wodach cieśniny Ormuz. 13 szybkich łodzi z Marynarki Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyło się do amerykańskich statków na odległość zaledwie 140 metrów. Amerykanie oddali 30 strzałów ostrzegawczych, które spowodowały odwrót Irańczyków.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni podobny incydent miał miejsce jeszcze raz. Jak informuje portal BBC głos w sprawie zabrał rzecznik Pentagonu John Kirby. Amerykańskie statki eskortowały okręt podwodny USS Georgia z pociskami naprowadzającymi. Rzecznik oskarżył Irańczyków o "bardzo agresywne" działanie w pobliżu jednostek. Ci nie odpowiedzieli na te oskarżenia.

To niebezpieczne, nieprofesjonalne. To rodzaj aktywności, która może doprowadzić do zranienia kogoś lub prawdziwego przeliczenia się w tym regionie - powiedział Kirby.

Cieśnina Ormuz to wąski kanał w rejonie Zatoki Perskiej. Uważa się go za jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. Do napięć między USA a Iranem doszło w newralgicznym momencie. Właśnie prowadzone są prace mające na celu ożywienie międzynarodowego porozumienia, które ma powstrzymać Iranu przed opracowaniem broni jądrowej.

Zobacz także: Nieprzychylny sondaż dla Zbigniewa Ziobry. Sebastian Kaleta komentuje
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić