aktualizacja 

Orszaki Trzech Króli w czasie pandemii

34

W dobie pandemii koronawirusa Orszaki Trzech Króli będą ograniczone do minimum. Według organizatorów w całej Polsce, 6 stycznia ma się odbyć 2 500 miniorszaków.

Orszaki Trzech Króli w czasie pandemii
Według organizatorów w całej Polsce, 6 stycznia ma się odbyć 2 500 miniorszaków. (PAP, Wojtek Jargiło)

Pandemia nie odpuszcza, dlatego w tym roku inaczej niż dotychczas będą wyglądały obchody Święta Trzech Króli. Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych powiedział, że przez obecną sytuację związaną z koronawirusem nastąpi zmiana formuły dorocznego wydarzenia. Miniorszaki będą bardziej zróżnicowane niż zazwyczaj - od konnych przejazdów królów, po korowody motocyklowe i samochodowe.

Piotr Giertych zapowiedział jak będzie wyglądał orszak na Placu Zamkowym w Warszawie.

Będzie symboliczny orszak 5-osobowy, Trzech Króli i Święta Rodzina. Nie budujemy scen, nie tworzymy nagłośnienia, więc nie ma po co przyjść. Ale z drugiej strony byliśmy na Placu Zamkowym, gdzie dużo osób spaceruje. My za to nie odpowiadamy, my nie zapraszamy nikogo, ale ludzie są i chodzą na spacery. Mamy nadzieję, że nie sprowokujemy do zgromadzenia - przekazał Piotr Giertych.

Organizatorzy zachęcają, do różnych form świętowania Objawienia Pańskiego. Można wspólne śpiewać kolędy w kościołach lub wybrać się na spacer orszakowy z grą miejską dla tych, którzy w poprzednich latach brali czynny udział w korowodach jako aktorzy.

Inna propozycja na dzisiejsze świętowanie to orszakowy challenge kolędowy. Wyzwanie polega na umieszczeniu w sieci nagrania z rodzinnego lub grupowego śpiewania kolędy. Pod opublikowanym nagraniem należy nominować kolejne osoby do takiego samego zadania.

W sumie przekazano 700 tysięcy koron, 350 tys. gazetek orszakowych, 300 tys. śpiewników i 300 tys. naklejek organizatorom miniorszaków.

Zobacz także: Pustki na Krupówkach. Najstarsi górale nie pamiętają takiego Zakopanego
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić