aktualizacja 

Piszesz na drzwiach K+M+B? Sprawdź jaki popełniasz błąd!

55

Dzisiaj 6 stycznia i święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego). Tego dnia na drzwiach polskich katolików pojawi się napis "K+M+B 2021". Niewielu jednak wie, że nie jest to jedyny poprawny zapis.

Piszesz na drzwiach K+M+B? Sprawdź jaki popełniasz błąd!
(PAP)

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Trzech Króli czyli Objawienia Pańskiego. W tym dniu w kościele obywa się święcenie kredy i kadzidła. Kredę każdy wierny zabiera do domu, by oznaczyć drzwi swojego domostwa.

W tradycji katolickiej przyjęło się pisanie na drzwiach wejściowych "K+M+B"lub "C+M+B" i bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Należy jednak pamiętać, że litery powinny być oddzielone od siebie krzyżykami, a nie plusami. To bardzo często spotykany błąd.

Od czego pochodzi ten skrót "C+M+B" ?

Niewiele osób wie, że skrót "C+M+ B" oznacza łaciński zwrot "Christus mansionem benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi nasz dom". Pojawiające się krzyżyki pomiędzy literami to znak błogosławieństwa.

Niektórzy wierni piszą "K+M+B" który odnosi się do imion trzech Mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar) ze Wschodu, którzy przybyli, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Jest to także poprawny zapis. W obu sformułowaniach do liter należy dopisać bieżący rok.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Apostazja. Ksiądz mówi wprost: moda, by być przeciwko Kościołowi
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić