o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Piszesz na drzwiach K+M+B? Sprawdź jaki popełniasz błąd!

33
Podziel się

Dzisiaj 6 stycznia i święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego). Tego dnia na drzwiach polskich katolików pojawi się napis "K+M+B 2021". Niewielu jednak wie, że nie jest to jedyny poprawny zapis.

Piszesz na drzwiach K+M+B? Sprawdź jaki popełniasz błąd!
(PAP)
bDyIFhkl

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Trzech Króli czyli Objawienia Pańskiego. W tym dniu w kościele obywa się święcenie kredy i kadzidła. Kredę każdy wierny zabiera do domu, by oznaczyć drzwi swojego domostwa.

W tradycji katolickiej przyjęło się pisanie na drzwiach wejściowych "K+M+B"lub "C+M+B" i bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Należy jednak pamiętać, że litery powinny być oddzielone od siebie krzyżykami, a nie plusami. To bardzo często spotykany błąd.

bDyIFhkn

Od czego pochodzi ten skrót "C+M+B" ?

Niewiele osób wie, że skrót "C+M+ B" oznacza łaciński zwrot "Christus mansionem benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi nasz dom". Pojawiające się krzyżyki pomiędzy literami to znak błogosławieństwa.

Niektórzy wierni piszą "K+M+B" który odnosi się do imion trzech Mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar) ze Wschodu, którzy przybyli, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Jest to także poprawny zapis. W obu sformułowaniach do liter należy dopisać bieżący rok.

bDyIFhkt
Zobacz także: Apostazja. Ksiądz mówi wprost: moda, by być przeciwko Kościołowi
bDyIFhkO
KOMENTARZE
(33)
jagie
1 tyg. temu
"K+M+B 2021" To nie jest poprawny zapis. Poświęconą w święto Trzech Króli kredą Polacy chętnie piszą na drzwiach do domu K+M+B i dany rok. To błędny zapis. Wypisanie na drzwiach wejściowych pierwszych liter imion trzech mędrców ze wschodu ma przynieść domowi szczęście. Jednak ich imiona (Kacper, Melchior, Baltazar) tak naprawdę nie są wymienione. Tradycja mówi jedynie, że było ich trzech. Drzwi oznaczano jeszcze zanim pojawił się przekaz o mędrcach.Zagubiono znaczenie starszego i ważniejszego zapisu. Poprawna wersja to C+M+B Chodzi o skrót od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat". Oznacza on "Niech Chrystus błogosławi ten dom".
joda
1 tyg. temu
U mnie na drzwiach jest tylko moje nazwisko i niczyje więcej.
leo
1 tyg. temu
Nigdzie w biblii nie jest napisane ze trzej mędrcy mieli na imię Kacper, Melchior i Baltazar. To wymysł kościółka tak jak mnóstwo innych rzeczy.
bDyIFhkP
janek
1 tyg. temu
A nie 6-ciu kroli? :-))
Tomi
1 tyg. temu
Błąd bo powinno być p + i + s
Najnowsze komentarze (33)
Lol
6 dni temu
"Sprawdź jaki popełniasz błąd" - a skąd wy wiecie, że popełniam? Wiecie, co piszę na drzwiach? Bez sensu macie te tytuły
broch
1 tyg. temu
Każdy zapis na drzwiach jest poprawny!!! (panie redaktorze) Rzeczywiście Biblia mówi o Magach i trzech rodzajach darów, mogło więc być sześciu jak jeden z polityków suponował. Tradycja dodała imiona i współcześnie liczbę 3 a nie zawsze tak było. Pozdrawiam
Tomi
1 tyg. temu
Błąd bo powinno być p + i + s
AAAAAAAA
1 tyg. temu
Najlepiej ten napis wygląda na czole.
Chris
1 tyg. temu
Kto czytał biblie to wiem, że to nie byli królowie tylko magowie a imiona faktycznie w bibli nie są podane,poprawny napis na drzwiach to C+M+B i rok i tyle w tym temacie
Chris
1 tyg. temu
po pierwsze kto czytał biblie ten wie, że to nie byli królowie tylko magowie a imiona faktycznie nie są podane, poprawnie jest C+M+B i rok i tyle w tym temacie
majka
1 tyg. temu
...ale ksiądz ze zdjęcia też zrobił plusy ;-))))
AntyTeza
1 tyg. temu
Jeszcze nie spotkalem Katolika ktory by cos wiedzial na temat religii ktora wyznaje, nie mowiac juz o przeczytaniu Biblii.
bDyIFhkH
Jkl
1 tyg. temu
Pokażcie mi gdzie w Piśmie Świętym mowa jest o trzech królach o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar????
janek
1 tyg. temu
A nie 6-ciu kroli? :-))
Joo
1 tyg. temu
Usunęli mi 8 gwiazdek które powinny być na drzwiach, co za admin
Klasyk
1 tyg. temu
A nie Ksiądz Ma Biedę??? 😁
Miniu
1 tyg. temu
C+M+B i tylko ta wersja jest poprawna
Kilios
1 tyg. temu
583666🥰💋♥️ Masz ochotę znaleźć laske 🙏 lub się zabawić? Sprawdź na 𝐒𝐏𝐎𝐓𝐘𝐊𝐀𝐉.𝐏𝐋 Bardzo dużo Dziewczyn do poznania 😻
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić