Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Chroni przed rakiem. Lekarz zaleca jeść codziennie. Przez lata żyliśmy w błędzie

41
Podziel się

Rak jelita grubego stanowi ogromne zagrożenie dla kobiet po 45. roku życia oraz mężczyzn po 35. roku. W Polsce choruje na niego coraz więcej osób. Wśród czynników ryzyka wymienia się między innymi dietę bogatą w produkty zwierzęce, a ubogą w wapń i witaminy.

Chroni przed rakiem. Lekarz zaleca jeść codziennie. Przez lata żyliśmy w błędzie
(Getty Images)
bEUwDiGd

Objawy raka jelita

Objawy raka jelita grubego często nie są specyficzne: bóle brzucha, wzdęcia, krew w stolcu, zaparcia, biegunki. W związku z tym jego wykrycie w większości przypadków jest późne. Niestety, Polacy często je bagatelizują.

Na szczęście okazuje się, że możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten groźny nowotwór. Wystarczy stosować optymalną dietę. Wyniki opublikowanego badania przeprowadzonego przez naukowców z USA wskazują, że stosowanie diety bogatej w kwas foliowy może znacząco obniżać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

bEUwDiGf

Kwas foliowy ma pomóc w walce z rakiem

Kwas foliowy jest witaminą, która wspomaga i reguluje funkcjonowanie różnych komórek organizmu, szczególnie układu nerwowego, pokarmowego oraz krwionośnego. Jakie są naturalne źródła jego występowania?

bEUwDiGl

To przede wszystkim warzywa liściaste, czyli: sałata, kapusta, szpinak, brokuły. Są to również:

  • pomidory,
  • fasola,
  • soczewica,
  • buraki, orzechy
  • żółtko jajka.

Lekarze zalecają, aby te produkty codziennie gościły w naszym menu. Mitem zatem staje się zalecenie, aby unikać jajek. Dowodem na to są badania przeprowadzone już w latach 90. w USA. Wówczas rozpoczęto tam akcję wzbogacania produktów zbożowych w kwas foliowy grupie Amerykanów w średnim wieku 30-50 lat.

bEUwDiGm

*Przez kolejne dziesięć lat naukowcy zbierali informacje na temat potencjalnego zachorowania na raka jelita grubego wśród uczestników. *Wyniki opisali w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition". Pokazały one, że u osób przyjmujących duże ilości kwasu foliowego (co najmniej 900 mikrogramów dziennie) ryzyko zachorowania na raka jelita grubego było aż o 30 proc. niższe niż w przypadku stosowania diety ubogiej w kwas foliowy mniej niż 200 mikrogramów dziennie.

Zalecana dawka kwasu foliowego

Przyjmuje się, że dzienna dawka powinna wynosić około 400 mikrogramów tej witaminy. Zdaniem lekarzy, u każdego, kto stosuje dietę bogatą w warzywa oraz nabiał, nie powinno być problemów z niedoborem kwasu foliowego.

bEUwDiGG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
CNNNC
10 miesięcy temu
Ten rak to nie rak . To grzyb . Rozwojowi grzyba sprzyja dodawanie konserwantow , ktore zniszcza dobre bakterie ale grzybowi nie zaszkosza za duzo . Kazdy ma w sobie tego grzyba ale jak szwankuje nasza odpornosc , stres , zewnosc konserwowana chemicznie , to ten grzyb zaczyna dominowac . Ten grzyb nazywa sie Candida albicans . Na szczescie latwo sie go leczy przy pomocy sody oczyszczonej
wiemy
11 miesięcy temu
A my przez lata nie byliśmy w błędzie bo nie słuchamy tych ekspertów. Wiadomo, że wszystko co rośnie jest zdrowe i potrzebne człowiekowi i należy jeść wszystko naturalne a produkowane w fabryce.
Behemot
11 miesięcy temu
"Mitem zatem staje się zalecenie, aby unikać jajek." G... prawda. Nie staje się mitem, ale od dawna JEST mitem. Już od kilku dziesięcioleci Amerykanie, którzy ten mit wymyślili, próbują to odszczekać, ale mają zbyt małą siłę perswazji: jeszcze nawet część lekarzy głosi bzdurę, że jaja szkodzą.
bEUwDiGH
Anna
11 miesięcy temu
Czy my mamy jeszcze zdrową żywność? Robimy zakupy w supermarketach gdzie trafiają produkty z koncernów hodowlanych i przetwórczych, czyli dużo i tanio. Żywność nafaszerowana chemią i antybiotykami ( mięso i jego przetwory)a zboża modyfikowane genetycznie. Po takim jedzeniu mamy być zdrowi?
misiek
11 miesięcy temu
Wystarczy zobaczyć na zęby, żeby stwierdzić, że człowiek jest wszystkożerny. Trzeba jeść mięso, pić mleko, jeść jarzyny, owoce, surowizny i gotowane, zboża...Kocham zwierzęta na talerzu.
spostrzeg
11 miesięcy temu
U mnie raka jelita grubego zdjagnozowano gdy miałem 45 lat. Wycięto mi 24 cm jelita i bez chemii i naświetlań wypisano ze szpitala po 9 dniach. Od tej pory, a minęło już 25 lat robię kolonoskopię kontrolnie co trzy lata. Za każdym razem znajdowane jest 5, 8 nowych małych polipów, które nieusunięte wytworzyły by nowego raka. Ludzie! Badajcie się, to nie jest wstyd!!! Pozdrawiam.
Desperat
11 miesięcy temu
Już przerabialiśmy głupotę typu: rakotwórcze pomidory, czy szkodliwe jaja! Kto wam w te głupoty jeszcze uwierzy...???!!!A "nagle" trza to jeść dla zdrowia...???!!! OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE!!!!!!!!!!!!!!
Taka prawda
11 miesięcy temu
Jedni piszą że jajka to trucizna i szkodzą drudzy piszą jedź jajka trzeci pisze wszystko szkodzi no to pora zacząć jeść trawę
Dzido
11 miesięcy temu
Prwda jest taka że nie szanujemy zwierząt chodowlanych i sami sobie to właśnie wychodzi bokiem a na taki stan rzeczy pozwala państwo w którym żyjemy bo liczy się tylko zysk a nie zdrowie ludzi i zwierząt i oczywiście roślin
Anty krzyżak
11 miesięcy temu
NWO liberalna propaganda nie mająca nic wspólnego ze zdrowiem. Narodziła się parę dekad wcześniej w Ivy league universities. Propaguje rośliny nie zawsze tak wspaniale jak je malują i oczernia mięso które w rzeczywistości zawierają wiele więcej vitamin niż fake warzywa które są propagowane jako miracle foods.
Duch Buch
11 miesięcy temu
Rak? A co to jest 'rak'? Ja wciąż nie wiem. Na to się chyba schodzi??
Steerage V
11 miesięcy temu
Kiedy oni tam w tej Brytanii przestaną eksperymentować i zbudują wreszcie porządny lotniskowiec?! Przecież te ich obecne 'cuda' to o kant rozbić! A propos - Patron HMS 'PoW' urodził się w rocznicę pierwszego startu samolotu z pokładu okrętu.
Zoja
11 miesięcy temu
Jeśli wszyscy tacy mądrzy dlaczego się nie uczyli i nie działają w dziedzinie badań
bEUwDiGz
bzdury
11 miesięcy temu
Jakiś czas temu czytałem że warzywa i owoce nas trują bo są pryskane, itp. teraz piszą żeby jeść bonsa zdrowe i chronią przed rakiem..dobre. mandarynka leży na parapecie 3 miesiące i wygląda jak dopiero zerwana z drzewa..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić