Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Osiedle tylko dla katolików. Mieszkańcy twierdzą, że deweloper obchodzi prawo

88
Podziel się:

W Łomiankach Dolnych pod Warszawą powstaje osiedle domów jednorodzinnych. Wygląda jak każde inne, ale deweloper przekonuje, że przeznaczone jest tylko dla katolików. Lokalne władze skarżą się, że deweloper obchodzi przepisy prawa.

Osiedle tylko dla katolików. Mieszkańcy twierdzą, że deweloper obchodzi prawo
Osiedle w Łomiankach z obejściem prawa? (Facebook)

Historia osiedla w Łomiankach Dolnych, choć pozornie zabawna, wcale taka nie jest. To kolejny przykład walki deweloperów o każdy metr kwadratowy powierzchni i wykorzystywania dziurawego prawa. Ucierpią na tym mieszkańcy miejscowości.

Przypomnijmy: miejsce, w którym powstaną nieruchomości wyłącznie dla katolików, nazywa się Osiedle Przystań. Położone jest w niewielkich Łomiankach Dolnych. Na fanpage'u osiedla w mediach społecznościowych deweloper dzieli się nie tylko informacjami na temat postępu prac, ale zamieszcza też treści odnoszące się do wiary, modlitwy, a nawet katolickie memy.

Tyle że lokalni mieszkańcy i władze miejscowości przekonują, że deweloper wykorzystuje luki w prawie. O co chodzi w tej awanturze?

Zobacz także: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Na co pójdą te pieniądze? "Jest obawa"

"Osiedle grzechu warte"

To jest osiedle grzechu warte. Inwestor wmurował różańce w fundamenty, jednak okrada Łomianki z przestrzeni i zieleni. Buduje 6 razy więcej niż zakładają nasze plany miejscowe, nasza infrastruktura nie jest na to gotowa. Inwestor nie będzie partycypował w budowie dróg, szkół i przedszkoli dla swoich nabywców. Inwestor prywatyzuje zyski, a koszty są uspołeczniane - mówi o2.pl Janusz Skonieczny, radny rady miejskiej w Łomiankach i wiceprzewodniczący Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego.

Skonieczny, który mocno zaangażował się w sprawę, wskazuje na bierność organów samorządowych. Tłumaczy, że miejscowe plany zakładają zabudowę ekstensywną na działkach o powierzchni 2 tys. m kwadratowych — taka jest minimalna wielkość działki budowlanej. Jednak powiat rozumie to tak, że można zbudować dowolną liczbę budynków na działce, o ile jest większa niż wspomniane 2 tys. m kw.

Luka w prawie

Problem leży w niejasnym prawie, pozwalającym obchodzić istniejące przepisy. Inwestorzy występują o pozwolenia na budowę zespołów budynków, a następnie dzielą działki na podstawie art. 95. o gospodarce nieruchomościami, który pozwala na podział "niezależnie od ustaleń planu miejscowego".

Uważamy, że intencją ustawodawcy nie było umożliwienie deweloperom obchodzenie planów miejscowych, a umożliwienie np. rodzeństwu dziedziczącemu nieruchomości na ich podział. Deweloper już na etapie planowania inwestycji zakłada wykorzystanie tych przepisów - mówi dalej Janusz Skonieczny.

Ocenia, że zdaniem lokalnych władz jest to niezgodne z prawem. Ale tu pojawia się kolejny kruczek prawny: ani sąsiedzi, ani Gmina Łomianki nie są stroną postępowań o pozwolenie na budowę, dlatego nie mogą ich zaskarżyć, ani przedstawić swojej argumentacji przed sądem.

Będzie gęsto

Także sołtys Łomianek Dolnych Ewa Krzyżowska twierdzi, że zapisy planu będą przez inwestora obchodzone.

Minimalna wielkość działek w sołectwie to 2 tys. m kw. na dom, podczas gdy na stronie osiedla oferuje się domy na działkach np. 220 m kw., czyli prawie dziesięć razy mniejszych. W materiałach inwestora zapowiedziany jest już kolejny etap osiedla, o którym w dokumentach złożonych do starostwa nie ma w ogóle mowy. Wygląda na to, że inwestor wykorzysta maksymalną powierzchnię do zabudowy już w pierwszym etapie osiedla, o zamiarze budowy kolejnego etapu osiedla milczy w dokumentacji w starostwie, podczas gdy pisze o tym otwarcie chociażby na stronie osiedla. W efekcie zamierza tu wybudować kilka razy gęściej na działkach drastycznie mniejszych niż przewidziano w planie miejscowym - mówi urzędniczka w rozmowie w o2.pl.

Tłumaczy, że część deweloperów, w tym inwestor osiedla Przystań, nie bierze pod uwagę, iż koszty zagęszczenia zabudowy poniosą mieszkańcy tej okolicy. W efekcie, jak przekonuje, na osiedle wprowadzą się mieszkańcy, którzy będą oczekiwali od gminy miejsc w przedszkolach, dróg, czy innej infrastruktury, na którą gmina powinna mieć pieniądze i czas jej na realizację.

- Gmina planuje zgodnie z zapisami planów miejscowych, nie jest w stanie zapewnić kilka razy bardziej wydolnej infrastruktury z dnia na dzień. Drogi czy miejsca w już przepełnionych przedszkolach planuje na wiele lat do przodu - mówi sołtys Krzyżowska.

Dodaje, że o fakcie budowy osiedla mieszkańcy miejscowości dowiedzieli się z mediów. Nikt nie konsultował z nimi planów budowy największego osiedla w całym sołectwie, w dodatku niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Podjęliśmy próbę kontaktu z deweloperem. Zadzwoniliśmy pod numer podany na stronie, ale usłyszeliśmy, że stawiamy pytania z tezą. W rozmowie telefonicznej poproszono nas o kontakt z rzeczniczką prasową, ale numeru kontaktowego nie podano. W końcu, po kolejnych próbach kontaktu, otrzymaliśmy wskazanie, by kontaktować się drogą mailową.

Wysłaliśmy więc cztery konkretne pytania, m.in. o to, czy deweloper zamierza nadal dzielić działki przeznaczone pod inwestycję. Do momentu publikacji nikt na nie nie odpowiedział, a kolejne próby kontaktu spełzały na niczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(88)
Joanna123
2 lata temu
Skąd u komentatorów tyle nienawiści do katolicyzmu? Poza tym na zdjęciu widać w oddali bardzo zagęszczone osiedle, tutaj tylko jest krytyka ze względu na to, że osiedle będzie katolickie. Teraz wszyscy deweloperzy tak ciasno budują niestety.
////???
2 lata temu
OSIEDLA NIE CHCA ALE PODATKI TO CHCA BY PŁAĆ DO GMINY ? O CO CHODZI ??/
Kuma
2 lata temu
Buduje się katolickie getto jak za Hitlera getto dla Żydów
SAH
2 lata temu
No przykro, ale to jest podobne do rasizmu!!!
xyz
2 lata temu
tylko dla katolików?! czyli co, jak się pójdzie do biura developera w celu kupna, to trzeba pokazać zeszyt z religii jak księdzu na kolędzie? albo może pokazać wszystkie karteczki ze świętymi, które się dostawało na rekolekcjach?!?! jak to zweryfikują?!
gabi12
2 lata temu
czyli średniowiecze i ciemnota kwitnie nadal, nawet w XXI wieku. To nie jest powód do dumy
Sekta👍🏼
2 lata temu
To się sprawiedliwość dziejowa nazywa😆 hitlerowcy w czasie wojny, w imię Boga, zakładali getta dla Żydów, teraz Żydzi budują getta dla katolików😆😆👍🏼 Jeszcze drutem kolczastym ogrodzić i będzie cacy🤣🤣
Twój nick
2 lata temu
A kto by tam chciał mieszkać w takim Gileadzie. „Pod jego okiem”
vvvv
2 lata temu
jeszcze tylko katolikom numery tatuować i zamknąć to osiedle drutem kolczastym pod napięciem ,aby ciemnota się nie rozłaziła
GaRGuS
2 lata temu
Jak osiedle katolickie, to nakazać mu budowę w centrum działki kościoła, minimum na 10Ha i będzie po temacie :)
OLA
2 lata temu
nie pozwólmy lewakom pluć w twarz katolikom - ale TO MEDIA LEWICOWE CZYTAJ NIENAWIŚ DO DOBREGO ZAZDROŚĆ A SAMI MAJA WĘŻA W KIESZENI -WSTYD LEWICA WSTYD
myślący
2 lata temu
Ale tam będzie złodziejstwo!
ateista
2 lata temu
Deweloper oszukuje właśnie dlatego, że jest katolikiem. Bo kłamstwo, oszustwo i zbrodnia to opoka katolicyzmu. No, i KASA.
nawrot
2 lata temu
DEveloper buduje zupelnie po katolicku, swietny przyklad.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić