aktualizacja 

Ośmiomiliardowy obywatel świata. ONZ podało płeć i narodowość

54

Na Ziemi jest już osiem miliardów osób. Właśnie przekroczona została kolejna granica populacji. Narodziny dziewczynki sprawiły, że po raz pierwszy w historii ludzi jest tak dużo. O sprawie zrobiło się głośno w mediach na całym świecie.

Ośmiomiliardowy obywatel świata. ONZ podało płeć i narodowość
Na świat przyszedł wyjątkowy obywatel (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

15 listopada doszło do wyjątkowych narodzin. Tego dnia na świat przyszła dziewczynka, dzięki której na Ziemi jest już 8 miliardów osób. Jak dotąd nigdy nie przekroczono tej granicy. Informacja została potwierdzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klęska PO i PiS. "Ludzie tego nie rozumieją"

Wiadomo, kto jest osobą, która urodziła się jako ośmiomiliardowy człowiek. Dziewczynka przyszła na świat 15 listopada o godz. 1:29 w szpitalu w Manili na Filipinach. Zaszczytny tytuł został oficjalnie nadany Vinice Mabansag przez filipińską komisję ds. ludności i rozwoju. Informacja obiegła media na całym świecie, jednak ONZ nie nadało nikomu oficjalnego tytułu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

ONZ wytłumaczył, z czego wynika wzrost populacji. Według ekspertów z organizacji na obecną sytuację wpływa m.in. fakt rozwinięcia się medycyny, która wydłuża życie wielu osobom. Zwrócono również uwagę, że w wielu krajach zachowuje się wysoki poziom płodności. Przyrost ma być kontynuowany w następnych latach. Według prognoz ONZ kolejny rekord padnie w 2037 r. - wtedy ma nas być 9 mld. W 2058 r. na Ziemi ma żyć 10 mld ludzi.

Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego dzięki poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny. Jest on również wynikiem wysokiego i utrzymującego się poziomu płodności w niektórych krajach - napisano na stronie ONZ.

Narodziny świętowano też wcześniej

To nie pierwsze jubileuszowe narodziny dziecka, które zdecydowano się świętować. Tak było również w przeszłości w przypadku innych noworodków, które przekraczały historyczne granice w populacji. W 1999 roku w Bośni i Hercegowinie na świat przyszedł Adnan Mevic, czyli pięciomiliardowy człowiek na naszej planecie. 12 lat później ludzi było już o dwa miliardy więcej. Siedmiomiliardowym obywatelem została wówczas Sadia Sultana Oishee z Bangladeszu.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić