Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Pakistańskie linie lotnicze zawiesiły 150 pilotów. Mieli fałszywe licencje

9

Zdaniem ministra lotnictwa ponad 30 proc. pilotów dopuściło się oszustwa, żeby uzyskać licencję pilota. Publiczne oświadczenie pojawiło się po przeprowadzeniu dochodzenia ws. katastrofy lotniczej w Pakistanie, w której zginęło 98 osób.

Pakistańskie linie lotnicze zawiesiły 150 pilotów. Mieli fałszywe licencje
30% pilotów pakistańskich linii lotniczych miało fałszywe licencje. (Getty Images, NurPhoto)

Rzecznik pakistańskich linii lotniczych, Abdullah Khan, oświadczył, że 150 z 434 pilotów zostało zawieszonych. Zawieszenia będą obowiązywać do czasu zakończenia dochodzenia.

Jak podaje telewizja Al-Dżazira, zawieszeni piloci prawdopodobnie nie odbyli egzaminu, po którym można uzyskać licencję. Te osoby najprawdopodobniej wysłały innych, żeby zaliczyli za nich egzamin.

Pakistańskie linie lotnicze zawiesiły 150 pilotów. Mieli fałszywe licencje

W styczniu 2019 roku zawieszonych zostało siedemnastu pilotów. Wszyscy dopuścili się podobnego błędu. Podczas jednej katastrofy lotniczej, samolot przewożący 43 pasażerów dopuścił się niebezpiecznego podejścia - powiedział Khan. Na szczęście nikt nie został ranny.

22 maja 2020 roku w katastrofie lotniczej zginęło 98 osób. Airbus A320 rozbił się w dzielnicy mieszkalnej, która znajduje się około 1,4 km od międzynarodowego lotniska Karna w Jinnah.

W opublikowanym raporcie ujawniono, że katastrofa była wynikiem ludzkiego błędu. Pilot, który siedział za sterami samolotu 22 maja, zignorował trzy ostrzeżenia pochodzące z kontroli ruchu lotniczego. Dotyczyły one nadmiernej wysokości i prędkości samolotu podczas podejścia samolotu do lądowania.

Zobacz także: Ruszyły loty międzynarodowe z Polski. Byliśmy na lotnisku w Gdańsku

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić