Papież Benedykt XVI o sytuacji w Polsce. "Kwitnie to, co w Niemczech więdnie"

4

Emerytowany papież Benedykt XVI napisał do Archidiecezji Częstochowskiej, odpowiadając na jej marcowy list. Przyznał, że "wniósł ogromną radość do jego domu i cieszy się, że w Polsce nadal odbywa się dużo święceń kapłańskich".

Papież Benedykt XVI o sytuacji w Polsce. "Kwitnie to, co w Niemczech więdnie"
Benedykt XVI pisze do Polaków (Getty Images)

Do listu, który wysłali Benedyktowi w marcu z okazji imienin Józefa, częstochowscy duchowni załączyli pamiątkową grafikę. Ma ona przypominać o tym, że młody Józef Ratzinger wraz z bratem Georgiem byli uczniami Niższego Seminarium w Traunstein. W tym roku przypada 70. rocznica święceń kapłańskich emerytowanego papieża oraz 70-lecie Seminarium, którego patronem jest święty Józef. W liście podkreślono, że duchowni czują dumę z tego powodu. Zapraszali też emerytowanego papieża do Częstochowy.

Patrzymy na Ciebie jako na wzór oddania życia Panu od młodych lat, ciesząc się, że uczęszczałeś do Niższego Seminarium w Traunstein, szkoły podobnej do naszej. Chcąc podkreślić naszą dumę z tego powodu, jeden z alumnów zaprojektował grafikę przypominającą o pięknym momencie Twojej przeszłości w Niższym Seminarium – napisano w liście do papieża-seniora.

Papież nie kryje radości. "W Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie"

Benedykt XVI nie krył radości z załączonej grafiki, dlatego postanowił osobiście odpowiedzieć na ważny list. "Jak cudownie zobaczyć, że w Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie" – napisał. Emerytowany Ojciec święty ustosunkował się też do zaproponowanej wizyty w Archidiecezji Częstochowskiej. Swój list podpisał "Wasz Benedykt".

Choć ze względu na mój wiek i stan zdrowia wizyta nie jest już możliwa, to całym moim sercem goszczę w Waszym Seminarium. Bardzo serdecznie pozdrawiam i błogosławię – napisał Benedykt XVI.

Benedykt XVI dobrowolnie rzekł się urzędu

Benedykt XVI ma 94 lata. Urząd papieski pełnił w latach 2005-2013. Został wybrany po śmierci Jana Pawła II. Od 28 lutego 2013 roku jest emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. Na temat jego odejścia powstało wiele teorii wskazujących polityczne przyczyny decyzji Benedykta XVI.

Zobacz także: Stanisław Dziwisz zostanie ukarany? Ksiądz Isakowicz-Zaleski prosto z mostu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić