Jan Manicki
Jan Manicki| 

Papież ostro na temat szczepionek. "Wirus indywidualizmu"

245

Papież Franciszek poparł pomysł amerykańskiej administracji dotyczący tymczasowego zawieszenia patentów szczepionek na koronawirusa. Podkreślił, że świat został zainfekowany "wirusem indywidualizmu". Dodał, że należy z nim walczyć i "dbać przede wszystkim o dobro wspólne".

Papież ostro na temat szczepionek. "Wirus indywidualizmu"
Papież Franciszek popiera zniesienie patentów na szczepionki (Getty Images)

Papież zwrócił się w sobotę z przesłaniem do uczestników koncertu charytatywnego Vax Live w USA. Celem wydarzenia jest zbieranie funduszy na promowanie sprawiedliwego dostępu do szczepionek na COVID-19. Franciszek ocenił, że odmianą "wirusa indywidualizmu" jest "zamknięty nacjonalizm, który uniemożliwia umiędzynarodowienie szczepionek".

Przedkładamy prawa rynku czy własności intelektualnej ponad prawa miłości i zdrowia ludzkości – ocenił.

Franciszek wskazał, że kryzys związany z pandemią dotknął ludzi na całym świecie. Stwierdził, że należy prowadzić zmagania z koronawirusem na wszystkich płaszczyznach, a nie tylko "zwalczać jego objawy". Dlatego też konieczne ma być zniesienie patentów na szczepionki.

Indywidualizm nie czyni nas ani bardziej wolnymi, ani równiejszymi, ani bardziej braćmi. Sprawia natomiast, że stajemy się obojętni na cierpienia innych – stwierdził papież.

Franciszek z apelem do młodych. "Serdeczne pozdrowienia od starca"

Franciszek zwrócił się też do młodych ludzi. – Otrzymujecie serdeczne pozdrowienie od starca, który nie tańczy i nie śpiewa razem z wami, ale który wierzy razem z wami w to, że niesprawiedliwość i zło nie są niepokonane – stwierdził.

Koronawirus przyniósł śmierć i cierpienie, które dotykają wszystkich, przede wszystkich najsłabszych. Proszę was, nie zapominajcie o nich – wezwał papież Franciszek.

Administracja Joe Bidena planuje zniesienie patentów na szczepionki. Nie wszystkim się to podoba

Słowa Franciszka to głos w trwającej od kilku dni debacie na temat "tymczasowego zawieszenia praw własności intelektualnej" w kontekście szczepionek. Z propozycją wyszła administracja Joe Bidena w odpowiedzi na apele krajów takich jak Indie czy RPA. Zwolennicy zniesienia patentów na szczepionki przeciwko koronawirusowi podkreślają, że takie posunięcie przyspieszy ich produkcję i zwiększy dostępność w krajach rozwijających się.

Wiele państw takich jak Niemcy sprzeciwia się jednak takiemu rozwiązaniu. Tamtejsza firma BioNTech, wspólnie z amerykańskim koncernem Pfizer, opracowała jedną z najbardziej skutecznych szczepionek na koronawirusa. Według przeciwników pomysłu amerykańskiej administracji, kluczem do zakończenia pandemii jest szybsze wytwarzanie i udostępnianie szczepionek.

Obejrzyj także: Prokuratura zbada słowa papieża Franciszka. Joanna Scheuring-Wielgus o "głupocie Zbigniewa Ziobry"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić