Jan Manicki
Jan Manicki| 

"Nieludzki czyn" przed szkołą. Papież Franciszek wstrząśnięty

5

Papież zaapelował o zakończenie przemocy w Jerozolimie. Od kilku dni trwają tam starcia pomiędzy palestyńskimi demonstrantami i izraelską policją. Franciszek ocenił, że "przemoc wywołuje dalszą przemoc".

"Nieludzki czyn" przed szkołą. Papież Franciszek wstrząśnięty
Papież Franciszek wezwał do zakończenia starć w Jerozolimie. Mówił też m.in. o zamachu w Kabulu. (Getty Images)

Papież Franciszek zwrócił się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra podczas południowej modlitwy Regina coeli. Stwierdził, że "z zaniepokojeniem śledzi wydarzenia w Jerozolimie". – Modlę się aby było to miejsce spotkania, modlitwy i pokoju, a nie gwałtownych starć – powiedział papież.

Zachęcam wszystkich, by poszukiwali rozwiązań podzielanych przez wszystkich po to, aby wieloreligijna i wielokulturowa tożsamość Świętego Miasta była respektowana i, by zwyciężyło braterstwo. (…) Przemoc wywołuje tylko przemoc. Dosyć starć – wezwał Franciszek.

Papież prosi o modlitwę za ofiary zamachu w Kabulu. "Nieludzki czyn"

Franciszek odniósł się także do ostatnich wydarzeń w stolicy Afganistanu, Kabulu. Zachęcił do modlitwy za ofiary zamachu bombowego, w którym zginęło 55 osób, a 150 zostało rannych. Zamach miał miejsce przed szkołą. – To nieludzki czyn, który dotknął wiele uczennic, gdy wychodziły ze szkoły – ocenił.

Podczas homilii papież wyraził także zaniepokojenie z powodu starć w Kolumbii, w których również są zabici oraz ranni. Zwrócił się do obecnych na placu Kolumbijczyków. – Modlimy się za wasz kraj – stwierdził Franciszek.

Beatyfikacja sędziego zabitego przez mafię. "Męczennik sprawiedliwości i wiary"

Oprócz tego papież nawiązał do beatyfikacji w Agrigento na Sycylii sędziego Rosario Livatino. Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości został zamordowany przez mafię w 1990 roku w wieku 37 lat. Franciszek nazwał go "męczennikiem sprawiedliwości i wiary".

W swej służbie na rzecz zbiorowości jako nieskazitelny sędzia nie dał się nigdy skorumpować. Starał się ze wszystkich sił, by sądzić nie po to, aby potępić, ale by wyzwolić – podkreślił papież.

Obejrzyj także: Franciszek o Iraku i koronawirusie. Szczere wyznania papieża

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić