Natalia Bogucka| 

Papież Franciszek mówił o kobietach. Ważne słowa

2

Papież Franciszek odwiedził Karakosz, główny ośrodek chrześcijan w Iraku. Powitały go tysiące wiwatujących i płaczących ze wzruszenia ludzi. "To nasze spotkanie dowodzi, że terroryzm i śmierć nigdy nie mają ostatniego słowa" - powiedział papież. Mówił też m.in. o kobietach.

Papież Franciszek mówił o kobietach. Ważne słowa
Papież Franciszek w Karakosz (PAP)

W niedzielę papież Franciszek przybył do miasta Karakosz na północy Iraku. To główny ośrodek chrześcijan w Iraku, który w latach 2014-2016 był podbity przez Państwo Islamskie. Na całej trasie przejazdu papieskiego samochodu zgromadziły się tłumy zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

Ta wizyta to jak balsam na nasze serca i na nasze rany. Nie znam tu nikogo, kto nie doznałby cierpień, o których trudno mi mówić - powiedział PAP mieszkaniec Karakosz.
Do ostatniej chwili nie wierzyłam w to, że na własne oczy tu, w moim ukochanym i zdeptanym przez terrorystów mieście zobaczę papieża - dodała jego żona.

Po raz pierwszy od początku wizyty papieża w Iraku na ulicach pojawiło się tak wielu ludzi. Papież spotkał się z wiernymi w katedrze, zdewastowanej i spalonej podczas lat terroru samozwańczego kalifatu. Tam odmówił modlitwę Anioł Pański.

Razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli mówimy nie terroryzmowi i instrumentalizacji religii. Z wielkim smutkiem rozglądamy się wokół i widzimy znaki niszczących sił przemocy, nienawiści i wojny. Jak wiele zostało zniszczone! A jak wiele trzeba odbudować. To nasze spotkanie dowodzi, że terroryzm i śmierć nigdy nie mają ostatniego słowa. Nawet pośród spustoszeń spowodowanych terroryzmem i wojną, oczami wiary możemy dostrzec triumf życia nad śmiercią - mówił papież Franciszek.
Nie jesteście sami! Cały Kościół jest blisko was w modlitwie i w konkretnych dziełach miłosierdzia. I w tym regionie wielu otwarło wam drzwi, gdy byliście w potrzebie. Zachęcam was, abyście nie zapominali, kim jesteście i skąd pochodzicie. Pielęgnujcie więzi, które was łączą. Pielęgnujcie wasze korzenie. Konieczna jest umiejętność przebaczania, a jednocześnie odwaga do walki. Wiem, że jest to bardzo trudne. Wierzymy jednak, że Bóg może przynieść pokój na tę ziemię - zwrócił się do chrześcijan.

Papież apelował o braterską miłość, współpracę, dialog i przebaczenie. Wyraził szczególne uznanie dla irackich kobiet, które mimo przemocy i ran wokół nadal dają życie. - Niech kobiety będą szanowane i chronione - podkreślił Franciszek.

Papież po wizycie w Karakosz uda się do Irbilu. Po południu czasu lokalnego odprawi na stadionie mszę dla kilku tysięcy osób. Franciszek jest pierwszym papieżem, który odbył pielgrzymkę do Iraku.

Zobacz także: Papież do Irakijczyków. Przejmujące słowa Franciszka

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić