Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Papież Franciszek zrealizuje plan Jana Pawła II

124

Sobota 6 marca to drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Iraku. Głowa Kościoła katolickiego spotka się dziś z ajatollahem Alim as-Sistanim. To będzie przełomowe wydarzenie w dziejach.

Papież Franciszek zrealizuje plan Jana Pawła II
Wizyta papieża Franciszka w Iraku (Getty Images)

Irak. Plan wizyty papieża Franciszka na sobotę 6 marca

Papież Franciszek odwiedza Irak. Jak podaje PAP, w sobotę 6 marca spotka się on z ajatollahem Alim as-Sistanim, najwyższym autorytetem irackich szyitów. Jednocześnie jest to najbardziej wpływowa osoba w Iraku. Papież Franciszek złoży mu prywatną wizytę.

Papież Franciszek uda się rano do Nadżaf, niedaleko antycznej Babilonii. Znajduje się tam ośrodek irackich szyitów. To właśnie do tamtejszego meczetu, w którym znajduje się grób kalifa Alego ibn Abi Taliba, kuzyna i zięcia Mahometa, uważanego za pierwszego człowieka nawróconego na islam, kierują się pielgrzymki z całego świata. Warto też dodać, że właśnie tam znajduje się największy cmentarz na świecie - według szyitów ten, który tam spocznie, ma zagwarantowany wstęp do raju.

Pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku. Najważniejsze wydarzenie

Obok wspomnianego meczetu znajduje się rezydencja ajatollaha Alim as-Sistanim. Spotkanie papieża z ahatollahem będzie najważniejszym wydarzeniem pierwszej w dziejach pielgrzymki głowy Kościoła katolickiego do Iraku.

Choć spotkanie papieża i ajatollaha zapowiadane jest jako prywatne, to władze Iraku wskazują je jako jeden z najważniejszych punktów papieskiej wizyty, umieszczając ich wspólne wizerunki na powitalnych billboardach w Bagdadzie - pisze PAP.

Irak. Papież Franciszek zrealizuje plan Jana Pawła II

Odwiedzi również Ur, czyli ziemię Abrahama. Podróż do miejsca urodzin Abrahama planował już około 2000 roku papież Jan Paweł II.

Wyjść od Abrahama, by uznać się za braci - tak o planie tej niezrealizowanej podróży napisał ostatnio Watykan.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić