Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Papież wybrał Polaka. Ksiądz mianowany nuncjuszem apostolskim

28
Podziel się:

Papież mianował ks. Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubikonu i nuncjuszem na Madagaskarze, a także delegatem apostolskim na Komorach. To już kolejny Polak piastujący takie stanowiska.

Papież wybrał Polaka. Ksiądz mianowany nuncjuszem apostolskim
Polak został wybrany przez papieża. (Facebook)

Jak poinformowały katolickie media papież wybrał kolejnego Polaka na istotne stanowisko. Ks. Tomasza Grysa został arcybiskupem tytularnym Rubikonu i nuncjuszem na Madagaskarze, a także delegatem apostolskim na Komorach.

Papież wybrał Polaka

O nowych funkcjach Polaka poinformowało także seminarium z Poznania, do którego przed laty uczęszczał ksiądz. Na Facebooku pojawił się post z gratulacjami.

Ojciec Święty Franciszek mianował absolwenta naszego Seminarium ks. Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubiconu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach i Reunionie. Księdzu Arcybiskupowi Nuncjuszowi życzymy wielu sił i mocy Bożego Ducha na dalszą służbę wśród powierzonego Ludu Bożego! - czytamy w poście.

Ks. Grysa ma 51 lat, pochodzi z Poznania. Jest synem prof. Krzysztofa Grysy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. w Poznaniu. W latach 1997-2001 przygotowywał się do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej, którą rozpoczął 1 lipca 2011. Podjął również studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego

Przez lata pracował w wielu różnych państwach. W latach 2001-2003 w Rosji, w latach 2003-2008 w Indiach i Nepalu, w latach 2008-2011 w Belgii i w latach 2011–2013 w Meksyku. W latach 2013–2016 był radcą nuncjatury apostolskiej w Brazylii, zaś w latach 2016–2019 pracował w nuncjaturze apostolskiej przy ONZ. W latach 2019-2022 był pierwszym radcą nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie.

Na nowe stanowisko został mianowany 27 września 2022. Papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego

Zobacz także: Poborowi wkrótce na froncie. "Będą tam krótko - aż nie zginą"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
AntyPiS
2 miesiące temu
Król Julian się cieszy, bo ksiądz będzie w Madagaskarze "wyginał śmiało ciało".
Chrześcijanin...
2 miesiące temu
Wesoło wygląda ...
Straszne
2 miesiące temu
A na Onecie przerażający reportaż Baczyńskiego i Schwertnera o tajnej organizacji przestępczej.
Pisokatolik
2 miesiące temu
Teraz spełni każdą swoją pokusę ...bo któż nie ma pokus.
wyróżniony bo
2 miesiące temu
najlepiej zdziera skórę z owieczek
Marimba
2 miesiące temu
Jak to w korpo!
sam wuj
2 miesiące temu
Co , Polaka ma cieszyć biznes Watykanu ?
ret
2 miesiące temu
A co apostoł Paweł mówi na temat tego jaki powinien być duchowny ? 1 list apostoła Pawła do Tymoteusza rozdział 3 wersety od 1 do 7 : „Oświadczenie to jest wiarogodne. Jeżeli mężczyzna ubiega się o urząd duchownego, to pragnie wspaniałej pracy. Dlatego też duchowny winien być człowiek nieposzlakowany, mąż jednej żony, zachowujący umiar w nawykach, trzeźwego umysłu, porządny, gościnny, wykwalifikowany do nauczania, nie awanturujący się po pijanemu, nie skory do bicia, lecz rozsądny, nie wojowniczy, nie miłujący pieniędzy, bardzo dobrze przewodzący własnemu domowi, mający dzieci podporządkowane z całą powagą (bo jeśli mężczyzna nie umie przewodzić własnemu domowi, jakże będzie się troszczył o kościół Boży?), nie nowo nawrócony, żeby czasem nie nadął się pychą i nie podpadł pod osąd wydany na Diabła. Ponadto winien mieć bardzo dobre świadectwo od osób postronnych, żeby nie popadł w pohańbienie i w sidło Diabła.”
Bobo
2 miesiące temu
Kogo to obchodzi
eksi
2 miesiące temu
Reunion a Rubikon... no i poza tym "polska język trudna język"?
dziadek j.
2 miesiące temu
To trzeba przywozić w teczkach duchownych funkcjonariuszy ? Nie ufa Watykan miejscowym, którzy lepiej przecież znają problemy swoich wiernych?
Skipper
2 miesiące temu
Nie wiem co oznacza tytuł arcybiskup tytularny Rubikonu ale szczere gratulacje.
pokolenie JP2
2 miesiące temu
Mam nadzieję że przeszedł wszelkie procedury sprawdzające, żeby nie skończyło się jak z Wojtylim tropikalnym delagatem na Dominikanie i także nunjuszem, biskupem Wesołowskim
Czy
2 miesiące temu
Pingwiny się cieszą ? Powinny. Węgiel i księża katoliccy to był polski towar eksportowy ale to było dawno temu. Może jednak stare dobre czasy powrócą ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić