Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Patowynajem mieszkań rośnie. Większość ofert dotyczy seksu

2

Wraz z początkiem września wzrosło zainteresowanie wynajmem mieszkań. Nie ma w tym nic dziwnego - studenci przygotowują się do powrotu na uczelnie bądź rozpoczęcia studiów, często w innych miastach. Wraz z tym wzrosła ilość ofert patowynajmu skierowanego głównie do młodych dziewczyn - zapłatą często ma być spędzanie jednej lub kilku nocy z właścicielem mieszkania.

Patowynajem mieszkań rośnie. Większość ofert dotyczy seksu
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Jesień to zdecydowanie sezon dla deweloperów, ale nie tylko. Również wtedy pojawia się więcej ofert wynajmu mieszkań ze strony właścicieli. Niestety, nie wszystkie opierają się na "normalnych" warunkach.

Patowynajem kwitnie

W tym okresie szczególnie rośnie ilość patowynajmów.

Właściciele mieszkań kierują swoje oferty do młodych kobiet. Formą zapłaty wówczas ma być np. "spędzenie (z właścicielem — przyp. red.) jednej nocy w miesiącu", jak powiedziała "Noizz" architektka i urbanistka Magdalena Milert.

Takie transakcje bazują nie na umowie wynajmu, a użyczenia. Czasami proponowana jest też dodatkowa pomoc finansowa. Na podstawie przykładów, na które trafiłam, widać, że oferowane w ten sposób mieszkania mają bardzo dobry standard, więc przy obecnych cenach w dużych miastach trzeba byłoby za nie płacić ok. 4 tys. zł miesięcznie - przyznała.

Powody takiego zachowania osób wynajmujących innym mieszkania są dwa. Pierwszym z nich są galopujące wzrosty stawek najmu na nieuregulowanym polskim rynku. Drugim z kolei - luka podażowa, jaka zrodziła się w ostatnim półroczu przez zjawiska geopolityczne.

Ludzi nie tylko nie stać na najem, ale też nie mają czego wynajmować, a taka sytuacja musi rodzić patologie - powiedział "Noizz" Tomasz Bojęć, wiceprezes Fundacji Rynku Najmu.

Czy jest to legalne? "Prawnie ociera się o to stręczycielstwo", jak podkreśla Bojęć. A czy jest jakiekolwiek rozwiązanie tego problemu? Póki co - informowanie i rozmawianie o tym.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić