Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pedofilia w Kościele. Biskup Rakoczy ukarany przez Watykan

529
Podziel się:

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Watykan. Dochodzenie Stolicy Apostolskiej dotyczyło zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich.

Pedofilia w Kościele. Biskup Rakoczy ukarany przez Watykan
Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Watykan (PAP)

Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Tadeusz Rakoczy był biskupem diecezjalnym bielsko-żywieckim w latach 1992–2013.

Watykan działał na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi.

Jak informuje Archidiecezja Krakowska, Stolica Apostolska w wyniku zakończonego dochodzenia podjęła w stosunku do bp. seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego następujące decyzje:

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć

Biskup senior Tadeusz Rakoczy był przez lata bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II. Rakoczy towarzyszył Ojcu Świętemu w trakcie pielgrzymek apostolskich czy podczas spotkań papieża z głowami państw. Pochodzący z Gilowic biskup senior 30 marca br. skończył 83 lata.

W lipcu ub.r. "Gazeta Wyborcza" podała, że gdy Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką do kurii zgłosił się mężczyzna, który jako ministrant był molestowany przez proboszcza. Bp. Rakoczy spotkał się z nim i wysłuchał, ale nie podjął żadnych działań w tej sprawie.

Proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim wykorzystał mnie kilkaset razy. Rozbierał mnie, zmuszał do seksu oralnego, a potem wycierał ręcznikiem nasienie z mojego ciała - wyjawił Janusz Szymik, cyt. przez "Gazetę Wyborczą".

Mężczyzna który był wykorzystywany przez księdza miał nadzieje, że bp. Rakoczy zgłosi sprawę, jednak ten powiedział tylko, że będzie się za niego modlił.

Odczytałem biskupowi swoje zeznania, potem je wręczyłem, czekałem na jakąś reakcję, na zapewnienie, że się tym zajmie, że nie dopuści do krzywdy kolejnych chłopców. A on wstał zza biurka, uścisnął mi rękę i powiedział, że się będzie za mnie modlił - tłumaczy mężczyzna, "GW".

W 2019 do Stolicy Apostolskiej została złożona skarga na jego zaniedbania. Do przeprowadzenia dochodzenia mającego wyjaśnić sprawę został wyznaczony Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita krakowski.

Zobacz także: Ksiądz Isakowicz-Zaleski przekazał najnowsze informacje od Janusza Szymika
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(529)
cynik
rok temu
JPD... Ale kara... Śmiać się czy płakać?
Sam
rok temu
Co tu ich karać pojedynczo? Do pionu wszystkich!
Zeed
rok temu
Watykan (Francisko komunisko) ukarał biskupa, tutaj pasuje jedno powiedzenie, łap złodzieja krzyknął złodziej.😁
Wierzący
rok temu
No to śledztwo będzie przeprowadzone z należytą starannością, a kary dla sprawców deprawowania i wykorzystywanie seksualne dzieci, będą niezwykle dotkliwe. Dla Wiernych...
Katolik
rok temu
Ojojoj ! jak tak można przewielebnego karać. To czysta fikcja dla gawiedzi !
Seneka
rok temu
Ciekawe jak będą rozliczeni współpracownicy IV Rzeszy ?????
Oburzony
rok temu
"Ruchliwy"ksiądz...
san
rok temu
"Proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim wykorzystał mnie kilkaset razy. Rozbierał mnie, zmuszał do seksu oralnego, a potem wycierał ręcznikiem nasienie z mojego ciała - wyjawił Janusz Szymik, cyt. przez "Gazetę Wyborczą". Kilkaset razy? i Szymik nikomu tego nie zgłosił za pierwszym razem? A proboszcz to pewnie przychodził do niego do domu i robił to przy jego rodzicach. Takie brednie że aż zęby bolą jak się to czyta
goral
rok temu
Biskup poświęci swój czas na czytanie dzieł Goethego,jego ulubiona poezja.
Dr0
rok temu
Kara,która karą nie jest
lexa
rok temu
Deportować natychmiast kleryka biskupa do Watykanu a nie jeszcze utrzymywać z naszych podatków.
Sekta
rok temu
Kk do likwidacji
stan
rok temu
Fenomen XXI wieku, największa i najdłużej działająca, grupa przestępcza bezkarnie dopuszczająca największych okropności
stan
rok temu
„Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do Królestwa Niebios, lecz tylko ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.22 Nadejdzie dzień, gdy wielu mi powie: ‚Panie, Panie, czy w twoim imieniu nie prorokowaliśmy? Czy w twoim imieniu nie wypędzaliśmy demonów? I czy w twoim imieniu nie dokonywaliśmy wielu potężnych dzieł?’.23 Ale ja im wtedy oświadczę: ‚Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode mnie, wy, którzy postępujecie niegodziwie!’
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić