Pentagon: Putin będzie zmuszony zmienić cele wojny w Ukrainie

Niepowodzenia Rosji pokazują, że w obecnym stanie jej siły nie są w stanie osiągnąć początkowych celów prezydenta Władimira Putina, jakim jest inwazja na kraj, powiedział szef wywiadu Pentagonu. W związku z tym Kreml musi zmienić swoje cele. Wicedyrektor CIA nie zgadza się z tą opinią.

Pentagon: Putin będzie zmuszony zmienić cele wojny w Ukrainie
Pentagon: Putin będzie zmuszony zmienić cele wojny w Ukrainie (PAP)

Dyrektor wywiadu Departamentu Obrony USA Scott Berrier uważa, że ​​w związku z ostatnimi niepowodzeniami sił rosyjskich na froncie, może nadejść moment, w którym Władimir Putin będzie zmuszony do zmiany celów wojny w Ukrainie.

Dochodzimy właśnie do punktu, w którym myślę, że Putin będzie musiał ponownie rozważyć, jakie są cele tej operacji. Ponieważ teraz jest całkiem jasne, że nie będzie w stanie zrobić tego, co na początku planował zrobić – powiedział Berrier, cytowany przez AP.

Pentagon: Putin będzie zmuszony zmienić cele wojny w Ukrainie

Szef wywiadu Pentagonu zauważył, że USA obecnie nie wiedzą dokładnie, jaka będzie decyzja Putina w sprawie wojny na Ukrainie, ale powinna niedługo zostać podjęta przez prezydenta Rosji i "w dużej mierze to określi, jak długo ten konflikt będzie trwał". Joe Biden i członkowie jego administracji pilnują się, by nie sugerować, że ostatnie porażki Rosji są oznaką rychłego zwycięstwa Ukrainy lub punktem zwrotnym w wojnie, a analitycy ostrzegają, że nie da się ocenić dalszych losów tej wojny.

Scott Berrier Berrier przemawiał na panelu z innymi wysokimi rangą urzędnikami na szczycie wywiadu i bezpieczeństwa narodowego w National Harbor w stanie Maryland na obrzeżach Waszyngtonu.

Wicedyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej David Cohen nie zgodził się z tą oceną i powiedział, że "nie należy lekceważyć zaangażowania Putina w pierwotny plan – kontrolowanie Ukrainy". Jego zdaniem nic nie wskazuje na to, że prezydent Rosji zmienił ów plan. Stany Zjednoczone nie powinny też lekceważyć "apetytu na ryzyko" Putina – powiedział Cohen.

Przypomnijmy, według zachodniego i ukraińskiego wywiadu celem inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę było obalenie jej rządu i przejęcie całego państwa. Oficjalnie Moskwa mówiła o "denazyfikacji", "demilitaryzacji" i "pomocy dla ludności Donbasu". Jednak Federacja Rosyjska zajęła nie tylko terytoria, na których uznała pseudorepubliki "DPR" i "LPR", ale także część obwodów chersońskiego, zaporoskiego, mikołajowskiego i charkowskiego.

Również na początku inwazji na pełną skalę wojska rosyjskie zajęły część obwodów czernihowskiego, sumskiego i kijowskiego, ale później zostały zmuszone do odwrotu, tak jak ostatnio z większości regionu charkowskiego. Władimir Putin powiedział, że plan wojny przeciwko Ukrainie "nie podlega korekcie", a głównym celem jest tak zwane "wyzwolenie całego terytorium Donbasu".

Zobacz także: 31 punktów w 2 minuty. Grzywna może być wyższa niż wartość auta
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić