Pfizer wstrzymuje dostawy szczepionek. Izrael nie zapłacił

349

Pfizer wstrzymał do odwołania dostawę 700 tys. dawek szczepionki na COVID-19 do Izraela. Amerykański producent podjął taką decyzję po tym, jak Izrael nie dokonał płatności za ostatnie 2,5 miliona dawek szczepionek, które trafiły do kraju.

Pfizer wstrzymuje dostawy szczepionek. Izrael nie zapłacił
Pfizer wstrzymał dostawę 700 tys. dawek szczepionki na COVID-19 do Izraela do odwołania. (Pixabay)

Dostawa 700 tys. dawek szczepionek na koronawirusa firmy Pfizer miała dotrzeć do Izraela w niedzielę, jednak została wstrzymana do odwołania - donosi "The Jerusalem Post". Amerykański producent szczepionki poinformował gazetę o tym, że zrealizowano wszystkie dostawy do Izraela w ramach pierwotnej umowy podpisanej w listopadzie 2020 r.

Firma obecnie współpracuje z rządem Izraela nad aktualizacją umowy, która dotyczy dostaw dodatkowych partii szczepionki. W miarę postępu prac może dojść do zmian w procesie dostaw - podała firma w oświadczeniu.

Ministerstwo Zdrowia w Izraelu nie skomentowało oświadczenia. Izrael zapłacił za pierwsze 10 milionów otrzymanych szczepionek, dzięki czemu zaszczepiono już ponad połowę obywateli. W lutym jednak zaczęły się pierwsze problemy z dostawami szczepionki na COVID-19.

Jak informuje "The Jerusalem Post", rząd Izraela nie zapłacił za ostatnie 2,5 miliona szczepionek. W zeszłym miesiącu na posiedzeniu Komitetu Finansowego Knesetu ujawniono, że Izrael wydał jak dotąd na szczepionki przeciwko COVID-19 2,6 miliarda szekli (ponad 3 miliardy zł).

Ministerstwo Zdrowia wywierało presję na rządzących, aby zatwierdzili zakup dodatkowych ponad 30 milionów szczepionek za 3,5 miliarda szekli jeszcze przed Wielkanocą. Spotkanie w tej sprawie miało odbyć się w zeszły poniedziałek, zostało jednak przełożone na czas nieokreślony z powodu konfliktu między premierem Benjaminem Netanjahu a zastępcą premiera Bennym Gantza.

W Izraelu pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęło już ponad 5 milionów obywateli (kraj zamieszkuje ok. 9,3 mln ludzi), ponad 4,8 mln osób otrzymało już 2 dawki szczepionki. Od początku pandemii w Izraelu odnotowano ponad 835 tys. przypadków koronawirusa. 6248 osób zmarło z powodu COVID-19.

Zobacz także: Szczepienia w Rzeszowie. Tak wyglądała poczekalnia
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić