Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EŁEM
|

Szczepienie poza kolejnością w Rzeszowie. A co z innymi miastami? Sprawdzamy

28
Podziel się

Szczepienia na koronawirusa wywołują pytania i budzą duże emocje. Tak było w przypadku akcji szczepień poza kolejnością w Rzeszowie, którą opisywaliśmy szeroko także na o2. Czy historia z Rzeszowa miała jakiś wpływ na szczepienia w innych polskich miastach? Sprawdziliśmy to.

Szczepienie poza kolejnością w Rzeszowie. A co z innymi miastami? Sprawdzamy
Według doniesień medialnych w Rzeszowie wykonano najwięcej szczepień w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca, pojawiły się także informacje o szczepieniach osób młodszych niż 40 lat i nieposiadających skierowania. (Getty Images)
bETvgAJh

Doniesienia o szczepieniach poza kolejnością w Rzeszowie obiegły Polskę. Media informowały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaszczepiona została duża część populacji Rzeszowa.

Pojawiały się także informacje, że w stolicy Podkarpacia szczepią się osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat, bez skierowań i rejestracji. Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie, gdzie odbywają się szczepienia, odcina się od spekulacji, jakoby akcja szczepień miała charakter polityczny.

bETvgAJj

Koordynator ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk stwierdził z kolei, że "doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta NIE są prawdziwe". - Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie. Rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie - komentował w poniedziałek na Twitterze.

Zobacz także: Zamieszanie wokół szczepienia Szymona Hołowni na COVID-19. Tak się tłumaczy

Rzeszów coś zmienił?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy zamieszanie wokół akcji w Rzeszowie w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestię szczepień w skali całego kraju. Za cel postawiliśmy sobie sprawdzenie, jak wygląda sytuacja w innych polskich miastach.

bETvgAJp

Na początek północ Polski. Zaczęliśmy od Podlasia, Warmii i Mazur. Jaki był efekt? Mówiąc krótko: mizerny. Ci trzydziestolatkowie, którzy liczyli na możliwość zaszczepienia poza kolejnością w Suwałkach czy Sejnach, muszą tę myśl porzucić. Tylko w jednej placówce usłyszeliśmy, że "istnieje możliwość" wpisania na listę, bo "sytuacja jest dynamiczna".

Na rządowych stronach można znaleźć listę przychodni i placówek, gdzie dokonuje się szczepień. Zaczęliśmy od ściany wschodniej, od miast powiatowych.

W dwóch punktach w Suwałkach usłyszeliśmy, że możliwość zaszczepienia poza kolejnością nie wchodzi w rachubę. Podobnie w Olecku czy podlaskiej Hajnówce. "Nie szczepimy, trzeba czekać, za młody" - tak najczęściej brzmiała odpowiedź na pytanie, czy można się zaszczepić poza kolejnością.

bETvgAJq

Następnie poszliśmy skosem przez kraj. W Wałbrzychu uprzejma obsługująca w punkcie szczepień stwierdziła, że takiej możliwości nie ma. Podobnie sytuacja miała się w punktach we Włocławku i w Bełchatowie.

Z punktu szczepień na Helu zrezygnowaliśmy po 30 minutach czekania na linii. Spróbowaliśmy zatem zwiększyć swoje szanse i do informacji o wieku dołożyliśmy informację o leczeniu na chorobę przewlekłą.

Nie ma szans. U nas to idzie bardzo wolno. Na razie szczepimy roczniki 70 plus - powiedziała obsługująca rejestrację w Jastarni.
bETvgAJr

W niektórych punktach - tak jak np. w Chorzowie - podany na stronie numer nie pokrywał się z tym, do którego przekierowano nas z pytaniem. Po dodzwonieniu się pod wskazany numer kliniki usłyszeliśmy, że "tak młode roczniki będą mogły się rejestrować najwcześniej w maju".

Konkluzja? Trzeba czekać

Reasumując, można by powiedzieć, że "jeden Rzeszów wiosny nie czyni". Spośród około 20 sprawdzonych przez nas punktów szczepień w żadnym nie usłyszeliśmy: "zapraszamy, mamy moce i szczepionki".

bETvgAJs

Osoby 30 plus muszą poczekać na swoją kolejkę. Tak do rejestracji, jak i do samego szczepienia. Zakładając, że 12 kwietnia faktycznie ruszą zapisy na szczepienia dla osób urodzonych w latach 60., a później młodszych, trzydziestolatkowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETvgAJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
vbnvxbn
8 miesięcy temu
zawsze znajdzie ktoś do zaszczepienia na jandę
Pacjent
8 miesięcy temu
Warszawa, unikajcie stadionu narodowego, tam dworczyk zrobił inkubator wirusa. Spędził setki ludzi w kolejki po to by się pozarażali. To nie mogło być przypadkowe zapisanie tłumu na jedną godzinę. Nie wiem jak jest w innych miastach, ale dzisiaj miałem swój termin i tam byłem. Tysiące ludzi w kolejkach. Hitler zganiał ludzi do bydlęcych wagonów, a obecnie nam panujący nierząd spędza ludzi na stadiony żeby się sami pozarażali i tak od kuchni wygląda pisu o naród. Jak bym tego nie widział, to bym nie uwierzył. Zaszczepię się w prywatnej przychodni w komfortowych warunkach niebawem w wyznaczonym czasie bez kolejki z wyborem rodzaju szczepionki. A morawieckiemu nos rośnie na kilometr za jego kłamliwą propagandę.
Dorcia
8 miesięcy temu
Ja nie wiem o co tek krzyk te szczepionki o kant d..., jak się okazuje i tak będzie się chorować i zarażać po szczepionkach. Ja jestem dobra Polka oddaję wam swoją i całej rodziny. Idzie lato i nie będzie już grypy, a nie stety na jesień wróci i jak co roku. A politycy jak nas okradaja tak będą okradać im wcale nie chodzi o wasze zdrowie.
bETvgAJL
romek
8 miesięcy temu
Szczere wyrazy współczucia!
CNNNC
8 miesięcy temu
Krawczykk byl po drugim szczypaniu
Tadek
8 miesięcy temu
Każdy olewa te chemiczne trutki !! zmienią ci RNA i jesteś trup może nie od razu ale za jakiś niedługi czas na pewno
BLIŹNI
8 miesięcy temu
czy to prawda,mam 66 lat i ciągle czekam na odpowiedź z terminem w Małopolsce-mam przepracowanch 50 lat-składkami udokumentowane-taka sprawiedliwość-miłuj bliżniego !!!!
niesiac...
8 miesięcy temu
Z artykułu nie wynika czy faktycznie szczepili się młodzi, po 30- ce), czy był to tylko plotki...
Paul86
8 miesięcy temu
Bardzo dobrze, że młodzi się szczepią. Oni są najbardziej mobilni.
kris
8 miesięcy temu
Jestem pod wrażeniem jak wszystko jest pięknie zorganizowane.
Dobro Wraca
8 miesięcy temu
Ta zbiórka powstała, żeby uratować moje życie – tylko i wyłącznie po to! Mam 20 lat i tykającą w głowie bombę. Naczyniak umiejscowiony w pniu mózgu przekrwawił, a każdy wylew z niego do pnia mózgu to śmiertelne niebezpieczeństwo. Lekarze w Polsce nie podejmą się operacji, ponieważ ich zdaniem może ona przynieść więcej strat, niż zysków. Zupełnie inne zdanie prezentuje International Neuroscience Institute w Niemczech. Chcąc żyć bezpiecznie, bez codziennego lęku o własne życie, pozostaje mi operacja za granicą, u światowej sławy neurochirurga, który tak trudnymi przypadkami zajmuje się codziennie. Jak tylko będę w stanie zapłacić za operację, klinika od razu wyznaczy termin! Prawda jest okrutna, walczę z całych sił, ale bez Waszego wsparcia przegram. Operacji na otwartym mózgu nie da się nazwać inaczej niż bitwą o życie. Bez waszego wsparcia nie będę w stanie nawet jej podjąć. Bądźcie ze mną, dajcie mi szansę. To moja jedyna nadzieja! Każda złotówka się liczy! Nr konta: 85 1160 2202 0000 0003 9124 8095 Dziękuję, Mateusz
sss
8 miesięcy temu
Astra działa 3 mc, phizer 6 mc. No to co pół roku dawka. Ludzie zacznijcie myśleć.
e nde
8 miesięcy temu
To skąd ta ilość szczepionek czyżby kolesie z Podkarpacia załatwili dodatkową pulę i przewieźli samolotem w towarzystwie Kuchcińskiego bo u nas na Śląsku punkty szczepień dostają tygodniowo po najwyżej 30 dawek a bywa też że 18 to skąd mają dodatek w Rzeszowie kto tu nawija makaron na uszy społeczeństwa
bETvgAJD
CNNNC
8 miesięcy temu
Chca wstrzyknac Polakom obce zmutowane geny . Ludzkie GMO
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić