EŁEM| 

Szczepienie poza kolejnością w Rzeszowie. A co z innymi miastami? Sprawdzamy

47

Szczepienia na koronawirusa wywołują pytania i budzą duże emocje. Tak było w przypadku akcji szczepień poza kolejnością w Rzeszowie, którą opisywaliśmy szeroko także na o2. Czy historia z Rzeszowa miała jakiś wpływ na szczepienia w innych polskich miastach? Sprawdziliśmy to.

Szczepienie poza kolejnością w Rzeszowie. A co z innymi miastami? Sprawdzamy
Według doniesień medialnych w Rzeszowie wykonano najwięcej szczepień w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca, pojawiły się także informacje o szczepieniach osób młodszych niż 40 lat i nieposiadających skierowania. (Getty Images)

Doniesienia o szczepieniach poza kolejnością w Rzeszowie obiegły Polskę. Media informowały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaszczepiona została duża część populacji Rzeszowa.

Pojawiały się także informacje, że w stolicy Podkarpacia szczepią się osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat, bez skierowań i rejestracji. Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie, gdzie odbywają się szczepienia, odcina się od spekulacji, jakoby akcja szczepień miała charakter polityczny.

Koordynator ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk stwierdził z kolei, że "doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta NIE są prawdziwe". - Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie. Rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie - komentował w poniedziałek na Twitterze.

Zobacz także: Zamieszanie wokół szczepienia Szymona Hołowni na COVID-19. Tak się tłumaczy

Rzeszów coś zmienił?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy zamieszanie wokół akcji w Rzeszowie w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestię szczepień w skali całego kraju. Za cel postawiliśmy sobie sprawdzenie, jak wygląda sytuacja w innych polskich miastach.

Na początek północ Polski. Zaczęliśmy od Podlasia, Warmii i Mazur. Jaki był efekt? Mówiąc krótko: mizerny. Ci trzydziestolatkowie, którzy liczyli na możliwość zaszczepienia poza kolejnością w Suwałkach czy Sejnach, muszą tę myśl porzucić. Tylko w jednej placówce usłyszeliśmy, że "istnieje możliwość" wpisania na listę, bo "sytuacja jest dynamiczna".

Na rządowych stronach można znaleźć listę przychodni i placówek, gdzie dokonuje się szczepień. Zaczęliśmy od ściany wschodniej, od miast powiatowych.

W dwóch punktach w Suwałkach usłyszeliśmy, że możliwość zaszczepienia poza kolejnością nie wchodzi w rachubę. Podobnie w Olecku czy podlaskiej Hajnówce. "Nie szczepimy, trzeba czekać, za młody" - tak najczęściej brzmiała odpowiedź na pytanie, czy można się zaszczepić poza kolejnością.

Następnie poszliśmy skosem przez kraj. W Wałbrzychu uprzejma obsługująca w punkcie szczepień stwierdziła, że takiej możliwości nie ma. Podobnie sytuacja miała się w punktach we Włocławku i w Bełchatowie.

Z punktu szczepień na Helu zrezygnowaliśmy po 30 minutach czekania na linii. Spróbowaliśmy zatem zwiększyć swoje szanse i do informacji o wieku dołożyliśmy informację o leczeniu na chorobę przewlekłą.

Nie ma szans. U nas to idzie bardzo wolno. Na razie szczepimy roczniki 70 plus - powiedziała obsługująca rejestrację w Jastarni.

W niektórych punktach - tak jak np. w Chorzowie - podany na stronie numer nie pokrywał się z tym, do którego przekierowano nas z pytaniem. Po dodzwonieniu się pod wskazany numer kliniki usłyszeliśmy, że "tak młode roczniki będą mogły się rejestrować najwcześniej w maju".

Konkluzja? Trzeba czekać

Reasumując, można by powiedzieć, że "jeden Rzeszów wiosny nie czyni". Spośród około 20 sprawdzonych przez nas punktów szczepień w żadnym nie usłyszeliśmy: "zapraszamy, mamy moce i szczepionki".

Osoby 30 plus muszą poczekać na swoją kolejkę. Tak do rejestracji, jak i do samego szczepienia. Zakładając, że 12 kwietnia faktycznie ruszą zapisy na szczepienia dla osób urodzonych w latach 60., a później młodszych, trzydziestolatkowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić