Pierwsza taka operacja w Polsce. 17-latka ważyła 135 kg

12

17-latka ważąca 135 kg przeszła operację resekcji żołądka, która jednak nie pomogła jej skutecznie schudnąć. Lekarze z GCZD w Katowicach przeprowadzili na dziewczynie zabieg bariatryczny metodą gastric bypass. To pierwszy w Polsce zabieg wykonany tą techniką, przeprowadzony na pacjencie pediatrycznym.

Pierwsza taka operacja w Polsce. 17-latka ważyła 135 kg
Lekarze z Katowic zastosowali, jako pierwsi w Polsce, metodę gastric bypass. Zdj. ilustracyjne (Pixabay)

Dziewczyna poddała się pierwszej operacji już w wieku 13 lat. Ważyła wówczas 135 kg. Ze względu na poważną, zagrażającą zdrowiu otyłość lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zdecydowali się przeprowadzić resekcję żołądka.

Nastolatka początkowo straciła na wadze, w sumie schudła aż 40 kg. Utrata kilogramów pomogła jej pozbyć się nadciśnienia i cukrzycy. Z czasem jednak dziewczyna zaczęła wracać do złych nawyków żywieniowych, zaniedbywała też wizyty kontrolne, wskutek czego wróciła do wagi sprzed operacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Moment potrącenia nastolatki na pasach. Za to kierowca z Podlasia stracił prawo jazdy
To jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do swojej wagi sprzed zabiegu - powiedziała dr Dominka Krakowczyk, chirurg dziecięcy w GCZD, w rozmowie z portalem 24kato.pl.

Pierwsza tego typu operacja w Polsce

Pacjentka ma obecnie 17 lat i bardzo zapragnęła ponownie schudnąć. Ponownie zwróciła się po pomoc do GCZD. Została poddana szczegółowej kwalifikacji do zabiegu, a także została objęta opieką psychologiczną. Gdy była już gotowa, lekarze przeprowadzili innowacyjny zabieg - operację bariatryczną metodą gastric bypass.

Operacja polega na podzieleniu żołądka na dwie odrębne części. Mniejsza część żołądka łączona jest z jelitem cienkim w taki sposób, że pozostała część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostają wyłączone z normalnego trawienia i wchłaniania pokarmu. Efektywny czas trawienia i wchłaniania jest zatem skrócony, w efekcie czego pacjent chudnie.

Ten typ zabiegu jest polecany głównie osobom, u których nie poskutkowała operacja resekcji rękawowej. Pozwala on na uniknięcie powikłań, ale wymaga dłuższej opieki pooperacyjnej. Operacja przeprowadzona w połowie lutego na 17-latce to pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass, wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym.

Dziewczyna opuściła już szpital i regularnie uczęszcza na badania kontrolne. Do tej pory straciła już 8 kg. Jej stan i nastawienie dobrze rokuje, jeśli dziewczyna będzie stosować się do zaleceń lekarzy, ma szansę na osiągnięcie wymarzonej wagi.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić