Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

"Piotruś Pan" i "Księga dżungli" rasistowskie? Disney ogłasza zmiany

31

Kolejne bajki i filmy Disneya zostały oznaczone jako rasistowskie i szerzące krzywdzące stereotypy. Tym razem ostrzeżenie umieszczono przed "Piotrusiem Panem", "Dumbo" oraz "Księgą dżungli".

"Piotruś Pan" i "Księga dżungli" rasistowskie? Disney ogłasza zmiany
Piotruś Pan szerzy krzywdzące stereotypy. (kadr z filmu)

Powiadomienie dotyczące rasizmu w filmach Disneya, obowiązujące od zeszłego roku. Kilka dni temu zostało zaktualizowane, a lista bajek, w których występują nieodpowiednie treści poszerzona.

Disney za pomocą komunikatów chce edukować swoich odbiorców. Dodaje, że zamiast usuwać treść "chce uznać jej szkodliwy wpływ, uczyć się na niej i zainicjować rozmowę, aby wspólnie stworzyć bardziej integracyjną przyszłość". 

W filmie "Zakochany kundel" dwa syjamskie koty utrwalają stereotypy o Azjatach. Ponadto psy z silnym akcentem przedstawiają stereotypy krajów, z których pochodzą ich rasy - meksykański chihuahua Pedro i rosyjski borzoj Borys.

Zobacz także: Molestowanie w bajkach Disneya?

W filmie "Dumbo" grupa wron, które pomagają Dumbo nauczyć się latać, mają wyolbrzymione i stereotypowe "czarne" głosy. Jedna z nich nazywa się Jim Crow co jest bezpośrednim nawiązaniem do regulacji i przepisów ograniczających prawa czarnych po zniesieniu niewolnictwa. 

W filmie "Piotruś Pan" znieważeni są rdzenni mieszkańcy Ameryki - nazwano ich "czerwonoskórymi". Ponadto główni bohaterowie tańczą w pióropuszach, co według Disneya jest "formą kpiny i przywłaszczenia sobie kultury rdzennych ludów". Piosenka pierwotnie zatytułowana "Co czyni czerwonego człowieka czerwonym" również została potępiona jako rasistowska. 

Natomiast bajka "Pieśń południa" nie jest w ogóle emitowana. Przedstawia ona pracownika plantacji co utrwala stary rasistowski mit, że niewolnicy byli szczęśliwi pracując na polach bawełny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić