Plaga w Zakopanem. Chodzi o długi weekend majowy

14

Planując wypoczynek w długi majowy weekend wiele rodzin korzysta z ofert wynajmu miejsc noclegowych przez internet. Szukając idealnej propozycji, możemy jednak natknąć się na oszustów. Zakopiańscy policjanci przypominają, na co zwrócić uwagę rezerwując pobyt tak, aby uniknąć rozczarowania i nie stracić pieniędzy.

Plaga w Zakopanem. Chodzi o długi weekend majowy
Krupówki. Uwaga na oszustów oferujących noclegi na Podhalu. (Wikimedia Commos)

W internecie można znaleźć atrakcyjne oferty pobytu w hotelu, domku lub pensjonacie. Wystarczy zarezerwować termin i wpłacić zaliczkę. Później kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa, a ty zostajesz bez pieniędzy i wymarzonych wczasów.

Tak najczęściej wyglądają przypadki oszustwa na tzw. wirtualny pensjonat. Przed nami czas wyjazdów na długi majowy weekend. Zanim zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, należy wnikliwie sprawdzić obiekt, do którego zamierzamy się udać - radzą policjanci z Zakopanego.

Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania? Policja radzi, by korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. Najwięcej fałszywych ogłoszeń zamieszczanych jest na darmowych portalach ogłoszeniowych - wskazują mundurowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezpłatny szlak na Gubałówkę zamknięty. "Pieniądz nad przyjemnością"

Warto też dokładnie sprawdzić dane na temat obiektu. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność.

Ponadto miejmy na uwadze:

  • Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją – porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Policja przypomina również, że właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na policji.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić