Po ciemku i bez niezbędnego sprzętu. Turystka utknęła na Świnicy

41

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w nocy z poniedziałku na wtorek sprowadzili turystkę, która utknęła na Świnicy. Kobieta nie miała doświadczenia, znajomości topograficznej gór oraz potrzebnego sprzętu.

Po ciemku i bez niezbędnego sprzętu. Turystka utknęła na Świnicy
Kobieta nie potrafiła zejść z gór. (Facebook, TOPR)

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 2 stycznia. Przed godziną 17:00 do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zadzwoniła turystka, która utknęła w rejonie wierzchołka Świnicy. Nie potrafiła samodzielnie zejść.

Wielkie szczęście turystki

Kobieta nie była w żaden sposób przygotowana do zimowych wędrówek po górach. Nie posiadała najpotrzebniejszego sprzętu m.in. latarki.

Okazało się także, że nie miała wiedzy topograficznej. W związku z tym nie można jej było naprowadzić na właściwą ścieżkę. Na pomoc z Zakopanego wyruszyło dwóch ratowników oraz jeden pełniący dyżur w schronisku na Hali Gąsienicowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sylwester 2022. Turyści zachwyceni nowym tunelem na Zakopiance

Kobieta znajdowała się przy północnej ścianie Świnicy. Sprowadzanie turystki zakończyło się o godzinie 2.

Można tu mówić o wielkim szczęściu ratowanej, że nie kontynuowała zejścia w północną ścianę i zdecydowała się zadzwonić po pomoc. Ratownicy przy pomocy technik linowych wydostali turystkę na grań i sprowadzili bezpiecznie do schroniska Murowaniec - napisano na profilu TOPR w mediach społecznościowych.

Ratownicy TOPR zwrócili się z prośbą o właściwe planowanie wycieczek. Szczególnie teraz, gdy pogoda utrudnia wędrówkę, a dzień jest krotki. "Samotne wychodzenie zimą w góry poważnie ogranicza nasze bezpieczeństwo" - dodano.

W Tatrach obowiązuje obecnie pierwszy, czyli najniższy stopień zagrożenia lawinowego. To jednak nie oznacza, że jest bezpiecznie. Pokrywa lodowa w różnych miejscach jest w różnym stanie. Wiele szlaków jest oblodzonych, co bardzo utrudnia poruszanie się.

Tatrzański Park Narodowy wydał już kilka ostrzeżeń. Osoby, które chcą udać się w góry, powinny być wyposażone w raki, czekan i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić