Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Po korekcie płci "nie może być rodzicem". Sąd wydał wyrok

23
Podziel się:

Sąd Najwyższy w Tokio wydał w miniony piątek wyrok w sprawie transkobiety, która ma z partnerką dwójkę dzieci. Sędziowie orzekli, że skoro w momencie poczęcia drugiego dziecka osoba ta nie była już mężczyzną, to jednocześnie nie może być rodzicem swojej pociechy.

Po korekcie płci "nie może być rodzicem". Sąd wydał wyrok
Sąd w Tokio odmówił przyznania transkobiecie praw rodzicielskich (Getty Images, Pixabay)

Transkobieta z Japonii, która urodziła się jako mężczyzna, ma z partnerką dwie córki. Jedna z nich przyszła na świat przed korektą płci, a druga po. Jak donosi telewizja NHK, sąd odmówił jej przyznania praw rodzicielskich w stosunku do drugiego dziecka.

Transkobieta nie została uznana za rodzica swojego dziecka

W opisywanym przypadku korekty płci dokonano w rejestrze rodzinnym cztery lata temu. Do drugiego zapłodnienia para użyła nasienia zachowanego wcześniej.

Partnerka transkobiety została uznana za rodzica obu dziewczynek. Sędziowie orzekli, że skoro je urodziła, to musi być ich matką. W lutym sąd rodzinny w Tokio odrzucił jednak możliwość, żeby drugim rodzicem była dawczyni nasienia.

Obecnie w japońskim prawie nie ma nic, co uznałoby jej prawa rodzicielskie – napisano w orzeczeniu.

W piątek Sąd Najwyższy w Tokio orzekł, że transkobieta może być rodzicem tylko swojego pierwszego dziecka. Podkreślono, że urodziło się ono przed prawną korektą płci. W stosunku do drugiej córki odmówiono jej przyznania praw rodzicielskich.

Korekta płci w Japonii. Obowiązują dokładne wytyczne

Według przepisów uchwalonych w Japonii w 2003 roku, osobom transpłciowym przysługuje prawo zmiany płci w dokumentach tylko w konkretnych przypadkach. Muszą mieć ponad 22 lata, być stanu wolnego, nie mieć dzieci poniżej 20. roku życia i przedstawić dowód, że zostały wysterylizowane. Osoby, które chcą legalnie zmienić płeć, muszą także poddać się operacji usunięcia narządów płciowych.

Japonia nie uznaje małżeństw osób tej samej płci. W czerwcu sąd orzekł, że mimo wcześniejszych wyroków sądów niższych instancji, przepis ten jest zgodny z konstytucją.

Obejrzyj także: Pomagała dzieciom zmieniać płeć. Nie widzi w tym nic złego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
No i git
4 miesiące temu
brawo japońskie Sądy!
Dany
4 miesiące temu
Słyszałem że w zoo w klatce dla mapl zwolniło się miejsce.
Nick
4 miesiące temu
Powiew normalności.
Kazimierz
4 miesiące temu
mojej zonie co noc wysuwa się z pochwy coś na kształt męskiego członka działa to leczniczo na moją prostatę dzięki czemu oszczędzam wstydu podczas wizyt u gastrologa
3wedr
4 miesiące temu
LGB powinno odciąć się od T i całej karawany jaka się podczepiła, to ostatnie chwilę żeby się uratować.
Szacun
4 miesiące temu
Brawo Japonia !!!
Piotr
4 miesiące temu
popieram PiS popierające LGBT
Polak
4 miesiące temu
Gdzie ten nasz piękny świat podąża! Panie Biedroń, Śmiszek i im podobni czy jest jakiś kres...!
gacek
4 miesiące temu
Jezus też nie miał prawnie ojca i dlatego trafił na narzędzie tortur.
4567
4 miesiące temu
MNie z kolei najbardziej się spodobało zdanie: W czerwcu sąd orzekł, że mimo wcześniejszych wyroków sądów niższych instancji, przepis ten jest zgodny z konstytucją. I ŻADEN SKOŚNOOKI TULEJA NIE ZAPROTESTOWAŁ? NIE POSKARŻYŁ DO TSUE???
Okrakiem
4 miesiące temu
Nowomowa ma się lepiej niż za komuny, a autor tego tytułu musi być po korekcie mózgu. Facet ZMIENIŁ płeć, nic nie korygował. Skorygować można brwi jeżeli są nieregularne, albo świadomość tego kim się jest.
Kacha
4 miesiące temu
Cytat:"Osoby, które chcą legalnie zmienić płeć, muszą także poddać się operacji usunięcia narządów płciowych." Myślę, że to zdanie skutecznie leczy wielu ludzi z ich przypadłości.
sdfd
4 miesiące temu
no i?
lemur
4 miesiące temu
Hahaha! No i racje miał Kaczyński, kiedy mówił, że lgbt chciałoby mieszać płcią tak jak im to akurat jest wygodnie. Ot tak po trzy razy na tydzień.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić