o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Pięć płci do wyboru w ankiecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czarnek interweniuje

346
Podziel się

W środę małopolska kurator oświaty wyraziła swoje oburzenie wobec ankiety wystosowanej do studentów przez Uniwersytet Jagielloński. Powodem kontrowersji było uwzględnienie w kwestionariuszu pięciu płci. Sprawa nie spodobała się też ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, który poinformował, że skierował już pismo do rektora uczelni.

Pięć płci do wyboru w ankiecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czarnek interweniuje
Przemysław Czarnek wysłał pismo do rektora UJ (PAP, Twitter.com)
bEsgddsl

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak poinformowała w środę o ankiecie, którą Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wystosował do studentów z Działu Bezpieczni UJ. Jedno z pytań dotyczyło płci ankietowanego. Na załączonym przez Nowak screenie widać, że wyróżnionych zostało sześć odpowiedzi: kobieta, mężczyzna, transkobieta, transmężczyzna, niebinarna i "nie chce odpowiadać na to pytanie".

Uniwersytecka ankieta. "Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską"

Barbara Nowak była wyraźnie zniesmaczona tym fragmentem kwestionariusza. Swoją opinią podzieliła się na Twitterze.

bEsgddsn
Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku – napisała Barbara Nowak.
bEsgddst

Pięć płci na UJ. Czarnek interweniuje

Sprawa nie przeszła bez echa. W czwartek stanowczo odniósł się do niej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN nazwał działanie UJ prowokacją i poinformował o poczynionych w tej kwestii krokach.

"Kieruję pismo do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sprawy. Działania władz uczelni uważam za prowokację" - dowiadujemy się z wpisu MEiN na Twitterze.

bEsgddsu
Oczekuję wyjaśnienia od władz UJ na jakiej podst. prawnej wymaga się od studentów określenia swojej płci - innej aniżeli kobieta/mężczyzna. Przypominam też władzom wszystkich polskich uczelni, że zobowiązane są do działania na podst. i w granicach polskiego prawa - napisał Czarnek w odpowiedzi na Twitta kuratorki.

Rektor UJ dobitnie odpowiada Nowak

Tego samego dnia rektor UJ prof. Jacek Popiel wystosował list otwarty do małopolskiej kurator. Popiel podkreślił, że osoby sprawujące funkcje publiczne powinny szczególnie uważać na słowa, gdyż mają wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń. "Stanowczo sprzeciwiamy się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że nienawiść staje się normą społeczną" - czytamy w piśmie.

bEsgddsv
Za tym, co Pani Kurator określiła trywializująco jako "segregację studentów po neomarksistowsku", mającą rzekomo – według Pani własnego sformułowania – prowadzić do "zamiany Uniwersytetu Jagiellońskiego w agencję towarzyską", stoją historie prawdziwych ludzi – ich osobiste dramaty, zmagania i lęki, wynikające z dyskryminacji, która dotyka ich na co dzień - napisał rektor w liście do Barbary Nowak.
Zobacz także: Broniarz o apelu Przemysława Czarnka: "Nikt nie czeka na rekomendacje ministra"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsgddsO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(346)
Pracownik peg...
miesiąc temu
Do czego ten PiS doprowadził, zaraz trzeba będzie podawać czy ma się jedno jajko większe od drugiego, w razie niesymetrii, nie przyjmą na studia, takie rzeczy tylko PiS potrafi
Uczeń
miesiąc temu
Jak mówił Pawlak "Duży do nieba a głupi jak trzeba".
bnm
miesiąc temu
Jakie miasto, taka uczelnia. Nie powiem jaka
bEsgddsP
Sawietnik
2 miesiące temu
Zamknąć Uniwersytet Jagielloński.
3333
2 miesiące temu
Towarzyszom Rektorom coś się poprzestawiało. Trzeba ich leczyć leczyć zamiast pozwalać na upowszechnianie błazeństwa.
Woti
2 miesiące temu
Doczytałem, że pytania były ANONIMOWE i miały na celu nie segregację, lecz pomóc uniwersytetowi w organizowaniu ewentualnej pomocy dla tych, którzy przez swą nietypowość mają problemy. W tym kontekście rektor działa prawidłowo, a "interwencje" reżimowych kuratorów i ministrów są typowym obskurantyzm.
SuperGość
2 miesiące temu
Na wykładach z anatomii zaprzyjaźniony lekarz oprócz wykładu o budowie narządów płciowych męskich i kobiecych miał też omówienie o zaburzeniach budowy tych narządów w okresie rozwoju płodu co mogło powodować różnorodność kombinacji od pełnego wykształcenia się obydwu rodzaju narządów płciowych u jednego osobnika po częściowe - niepełne a jednoczesne wykształcanie się ich co zawsze było tylko zaburzeniem rozwoju. Oczywiście można takie naturalnie w pełni wykształcone i nie narządy deformować medycznie i intencyjne na różne sposoby to jeżeli przyjąć, że takich naturalnych i intencyjnych zaburzeń narządów płciowych może być praktycznie nieskończona liczba to dlaczego naukowcy z UJ tak drastycznie zawęzili liczbę deformacji? To NIENAUKOWE
boss
2 miesiące temu
idiotyczne i obraźliwe nawet dla lgbt bo jak ktoś jest trans to chce z radością wpisac w ankiecie płeć z która sie utożsamia po przemianie, a nie jeszcze podkreślać to, ze jest trans. to jest właśnie segregacja ludzi i dyskryminacja. Nie popieram ideologii lgbt ale szanuje wszystkich ludzi. UJ sam sobie strzelił w kolano.
bbb
2 miesiące temu
CHYBA PAN REKTOR POWINIEN ISC NA BEZROBOCIE
Mysza
2 miesiące temu
Głodna się robię, zawołam ziomków.
Warszawiak
2 miesiące temu
A co z eunuchami?
Ups
2 miesiące temu
Ale barany! Przecież są dwie płcie? A reszta to jakieś choroby albo wady genetycznie, Co się niestety zdarza
Mama geja
2 miesiące temu
To nie jest walka o normalność to walka z naturą, strach przed innością i chęć wbicia wszystkich w równe posegregowane pudelka. Komunistyczny pęd do normalizacji i ujednolicenia społeczeństwa i sprowadzenia do jedynego właściwego schematu ktorym łatwiej sterować władzy. Do tego dąży ten zakłamany i nieszanujący swoich obywateli rząd.
bEsgddsH
Mona
2 miesiące temu
Wszyscy plujacy na wolnosc wyznania, wolnosc bycia soba i całą wolność- czy gdyby lekarka trans albo ratownik gej chciał ratowac Wasze życie albo życie Waszych bliskich tez byscie najpierw zajrzeli im do majtek a potem do łóżka a nastepnie zdecydowali czy chcecie byc wogole ratowani? Co Was to obchodzi kto z kim spi???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić